Człowiek dobrze wychowany to taki, który stosuje się do zasad savoir-vivre’u. Ze względu na ciągły kontakt z klientem od kierowcy taxi bezwzględnie wymaga się dobrych manier. Reprezentuje on przecież zarówno siebie, jak i firmę, pod banderą której jeździ. Poniższy artykuł zawiera kilka rad, które pomogą wam uniknąć wpadki podczas pracy.

Jakie zasady dobrego wychowania obowiązują kierowcę podczas kursu?

Savoir-vivre obowiązuje każdego, jak dowiedzieć się można z artykułu na blogu Eko Taxi. Dla kierowcy takt i zasady dobrego wychowania mają szczególne znaczenie. Jego sposób zachowania wpływa bezpośrednio na komfort jazdy pasażera i ogólne wrażenie klienta po skończonym kursie. Warto więc wiedzieć, jak poprawnie reagować w niektórych sytuacjach, żeby uniknąć gafy. To się po prostu opłaca – kulturalny taksówkarz to taksówkarz, który ma dużo klientów, a więc sporo zarabia.

Obcokrajowcy

Zasady savoir-vivre’u to standard obowiązujący na Zachodzie. Osoby z innych kręgów kulturowych, np. Azjaci lub muzułmanie, mogą mieć problem z jego stosowaniem. Nie oznacza to, że są niegrzeczni – po prostu w ich państwach przyjęło się okazywać szacunek w inny sposób. Nie należy się więc obrażać, jeśli obcokrajowiec nie powie Wam „dzień dobry” (oczekując, że zrobicie to jako pierwsi) lub nie odwzajemni uśmiechu. W takich sytuacjach należy wykazać się wyrozumiałością.

Czy otwierać drzwi?

Otwieranie kobietom drzwi jest dobrym zwyczajem, który niestety zaczął zanikać. Są jednak miejsca, w których mężczyzna nie ma obowiązku stosować się do tej reguły. Sprzedawcy w sklepach, bramkarze w klubach czy kierowcy taxi – ci panowie nie muszą opuszczać swoich stanowisk, jeśli zauważą kobietę chwytającą za klamkę. Taksówkarz nie jest prywatnym szoferem i nie musi wysiadać z samochodu, by zaprosić do środka pasażerkę. Jeżeli natomiast zdarzyło się, że jesteście już na zewnątrz, skorzystajcie z okazji, by pochwalić się dobrym obyciem. Taki szarmancki gest może zaprocentować napiwkiem.

Otwieranie bagażnika i wyjmowanie toreb

Poniższa zasada wynika raczej z potrzeby niż kurtuazji. Każdy model samochodu ma inny sposób otwierania bagażnika. Żeby oszczędzić klientowi czasochłonnych poszukiwań klamki, kierowca taxi powinien wyjść z auta i sam otworzyć klapę. Nie trzeba natomiast pomagać z załadunkiem toreb, chyba że waszym pasażerem jest osoba starsza lub niedołężna. Wtedy powinność umiejscowienia walizek w kufrze spoczywa na was. Należy też pomóc klientowi wygodnie się usadowić, jeśli widać, że sprawia mu to trudność.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here