Oddadzą hołd ofiarom mordu w Rudce

0

65 osób narodowości polskiej, w tym siedmioro dzieci poniżej 16 lat zamordowanych zostało przez UPA w 1944 r. Upamiętniając 75. rocznicę pacyfikacji wsi Rudka, 28 kwietnia mieszkańcy Cieszanowa oraz rozsiani po kraju i świecie potomkowie ofiar mordu złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Fot. Tomasz Mielnik

Pacyfikacja Rudki była elementem czystki etnicznej prowadzonej przez OUN i UPA. 19 kwietnia 1944 r. wieś okrążyła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka (ps. Zalizniak). Upowcy niemal doszczętnie spalili wieś – spalono budynki, zamordowano głównie mężczyzn, ale zginęły również kobiety i dzieci. Ocalonym nakazano „wynosić się za San”. Dziś po wsi zostały tylko zarośnięte pola.

W tym roku obchodzić będziemy 75. rocznicę pacyfikacji wsi Rudka przez ukraińskich nacjonalistów. Z tej okazji, w niedzielę (28.04) przy pomniku pomordowanych przez UPA o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji pomordowanych mieszkańców wsi. Po modlitwie o godz. 11.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Lublińcu wystąpią z programem artystycznym. Następnie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Na uroczystości zaprasza Tomasz Róg, dyrektor CKiS w Cieszanowie.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here