Jak opiekować się szczeniakiem?

0

Przyjęcie psa pod swój dach to wielka radość, ale jednocześnie duża odpowiedzialność, zwłaszcza gdy przygarniamy szczeniaka. Czeka nas szereg obowiązków.

Skompletowanie wyprawki

Zanim zwierzak pojawi się w naszym domu, należy przemyśleć, jak zapewnić mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Konieczne jest skompletowanie wyprawki dla pupila, zakup legowiska, miseczek na karmę i na wodę, obroży, smyczy, zabawek.

W przypadku legowiska na początku wystarczy zwykły koc lub materac okryty kocem. Szczenięta mają tendencję do obgryzania wszystkiego wokół, szczególnie swojego posłania. Dlatego na początku nie warto wybierać drogiego legowiska, którego w razie zniszczenia będzie nam żal.

Zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa

Legowisko powinno znajdować się w miejscu, z którego zwierzę będzie mogło swobodnie obserwować przestrzeń wokół siebie, a jednocześnie powinno być to miejsce przytulne i zaciszne.

Koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych, kabli, schowaniu przedmiotów wartościowych, kwiatów doniczkowych, butów i przedmiotów stwarzających zagrożenie dla zwierzęcia.

Warto też na pewien czas rozstać się z dywanem. Wprawdzie pies od początku powinien być uczony załatwiania swych potrzeb na dworze, ale zawsze może przydarzyć mu się wpadka.

Odpowiednie żywienie

Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie zwierzęcia. Szczeniaki chętnie jedzą, uwielbiają różnego rodzaju smakołyki, jednak nadmiar jedzenia może doprowadzić do nadwagi u zwierzęcia. Wszelkie łakocie, resztki ze stołu mogą zaburzyć prawidłowe odżywianie.

Dla młodych piesków najlepsza jest karma sucha. Taka karma musi być jednak wybrana bardzo starannie. Przed zakupem należy sprawdzić, czy jest to karma dobrej jakości. Najlepiej wybierać karmy znanych producentów, np. royal canin. Takie karmy dostarczą naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Szczeniaka należy karmić 3-5 razy dziennie o stałych porach. Trzeba też pamiętać, by podawać zwierzęciu porcje równej wielkości. Po ukończeniu 7-8 miesiąca liczbę posiłków należy zredukować do dwóch dziennie.

Profilaktyka

W pierwszych miesiącach życia zwierzęcia bardzo ważna jest profilaktyka przeciwwirusowa. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepieniach i wizytach u weterynarza.

W okresie szczenięcym psa należy wyprowadzać na dwór tak często, jak będzie to potrzebne. Pies powinien mieć też odpowiednią ilość czasu na sen i odpoczynek.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here