Dostępność na rynku różnego rodzaju alkomatów sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na ich zakup. Dzięki nim wykonanie testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu można zrobić we własnym zakresie bez konieczności udawania się na komisariat policji. Tylko, na jaki alkomat się zdecydować? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Zasada działania alkomatu

Różnorodność alkomatów wynika między innymi z faktu, że zastosowano w nich odmienne metody wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu. Przekładają się one na wiarygodność i dokładność wyników. Wybierając więc alkomat warto zwrócić na to uwagę. Alkomaty dzielą się według zastosowanych sensorów na:

– półprzewodnikowe – stosowane w tańszych urządzeniach, łatwo zafałszować wynik pomiaru (np. wystarczy zapalić papierosa przed pomiarem);

– elektrochemicznym – najbardziej popularna metoda wykrywania alkoholu dająca dokładne wyniki pomiarowe;

– spektrofotometrycznym – alkohol jest wykrywany przez podczerwień.

Alkomat konsumencki – istotne parametry

W podjęciu decyzji jaki alkomat wybrać warto zwrócić szczególną uwagę na parametry alkomatu. Do użytku własnego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

– częstotliwość z jaką będzie się korzystało z urządzenia;
– koszty kalibracji;
– dokładność pomiaru – zakres dopuszczalnego błędu;
– czytelny wyświetlacz.

Nie ma sensu wydawać pieniędzy na drogie alkomaty, jeśli będzie się z nich korzystało sporadycznie. Niemniej jednak ważna jest ich dokładność pomiaru, bo to właśnie wynikiem testu kierujemy się podejmując decyzję o prowadzeniu samochodu. Błąd pomiarowy nie powinien więc przekraczać 0,1 promila. Dobrym wyborem może być https://sklep-alkomaty.pl/alkomaty-elektrochemiczne/396-alkomat-alcofind-pro-x5-5901687920863.html

Każdy alkomat należy kalibrować, a częstotliwość z jaką należy to robić określa producent w karcie gwarancyjnej. Zwykle alkomaty półprzewodnikowe kalibruje się co 6 miesięcy (wykonują ok. 200-300 pomiarów). W przypadku alkomatów elektrochemiczne bywa różnie:
– najtańsze modele kalibruje się co 6-12 miesięcy lub co 300-500 pomiarów;
– półprofesjonalne mogą wykonać 1000-4000 pomiarów między kalibracjami;
– profesjonalne mogą wykonać powyżej 4000 pomiarów między kalibracjami.

Warto również zwrócić uwag na cenę przyszłych kalibracji. Niektórzy producenci oferują je za darmo w okresie gwarancyjnym. Ponadto dokonując zakupy najlepiej uzyskać od sprzedawcy dokument potwierdzający wykonanie kalibracji.

Wyniki pomiaru powinny być czytelne, dlatego też istotny jest wyświetlacz, który będzie nas precyzyjnie informować o wyniku pomiaru zdecydowanie lepiej niż wskazania za pomocą diod.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here