Wiosenne porządki w Dachnowie, zebrano kilkaset kilogramów śmieci

0

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dachnowie zakasali rękawy i wraz z uczniami miejscowej szkoły posprzątali swoją miejscowość. W sumie podczas akcji zebrano kilkaset kilogramów odpadów.

Wiosna to tradycyjnie czas sprzątania i porządków. W niejednym domu czy gospodarstwie to okres wzmożonego wysiłku, ale i zadowolenia po wykonanej pracy. O swoje „podwórko” postanowili zadbać także strażacy ochotnicy z jednostki w Dachnowie w gminie Cieszanów. Nie czekając na przyjazd służb porządkowych, zakasali rękawy i wzięli się do sprzątania. A było co sprzątać, bo miejscowość zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej jest szczególnie „narażona” na odpady wyrzucane z okien przez kierowców.

Akcje sprzątania wymyślili i koordynują druhowie Karol Smoliniec i Paweł Sanok z jednostki OSP, którzy wraz z innymi strażakami realizują akcję pod nazwą „Nauka i praktyka to najlepsza technika”. Do niej włączyła się także Gmina Cieszanów i Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum w Dachnowie.

– Udało nam się zdobyć środki na zakup materiałów potrzebnych do przeprowadzenia akcji. Jest to pierwszy etap szerszego działania naszej jednostki. W kolejnych wspólnych akcjach chcemy poruszyć problem wiosennego wypalania traw” – opowiada druh Karol Smoliniec.

Prezes OSP Dachnów Witold Cencora dodaje, że „naprawianie świata zaczyna się od siebie”.

Zadowolenia z akcji nie kryje także dyrektor szkoły w Dachnowie Ryszard Szczudło, który podkreśla edukacyjną wagę akcji – sprzątania świata, czyli kształtowania postaw proekologicznych trzeba uczyć już najmłodszych.

– Przez taką akcje chcemy zwrócić uwagę młodzieży na problem zanieczyszczenia środowiska, powodowanego często przez nas samych – mówi Ryszard Szczybyło.

Okazuje się, że inne miejscowości z gminy Cieszanów także włączają się w podobne wiosenne akcje porządkowania swojego otoczenia. W środę 3 kwietnia mieszkańcy Folwarków zebrali ponad 30 worków śmieci w pobliskim lesie. Natomiast mieszkańcy niewielkiego Gorajca swoją małą ojczyznę zamierzają posprzątać w najbliższa sobotę.

Galeria zdjęć.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here