Kardynał Marian Jaworski z medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis

0

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował kardynała Mariana Jaworskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Uroczystość wręczenia odbyła się w czwartek (04.04).

Fot. facebook.com/Konkatedra-Parafia-św-Stanisława-w-Lubaczowie

Odznaczenie, które otrzymał kardynał Jaworski przyznaje się osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal w czwartek w imieniu ministra kardynałowi wręczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Jako wikariusz pracował w latach 1950–1951 w parafii św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej. W latach 1956–1958 był kapelanem i sekretarzem osobistym arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, administratora archidiecezji krakowskiej. W 1971 otrzymał godność kapelana honorowego, a w 1976 prałata honorowego Jego Świątobliwości. W 1974 został kanonikiem gremialnym lwowskiej kapituły archikatedralnej w Lubaczowie. 21 maja 1984 został prekonizowany administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie i biskupem tytularnym Lambaesis. Święcenia biskupie otrzymał 23 czerwca 1984, konsekrował go kardynał Franciszek Macharski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Mihi vivere Christus est” (Dla mnie życiem jest Chrystus). 29 czerwca 1984 odbył ingres do prokatedry bł. Jakuba Strzemię w Lubaczowie. 16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Prezydent Andrzej Duda wręczył mu Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie. W październiku 2017 r. Kardynał odebrał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here