Nauczyciele z naszego powiatu przyłączają się do strajku

82

W województwie podkarpackim do strajku nauczycieli przyłączyło się 223 placówki. Pedagodzy z powiatu lubaczowskiego również poparli protest. Pracownicy oświaty walczą o podwyżki.

Już w zeszłym roku słychać było pogłoski o strajku nauczycieli. Wówczas część pedagogów, idąc za wzorem policjantów, zaczęła przechodzić na zwolnienia lekarskie. Obecnie protest przybrał inną formę – nauczyciele odchodzą od tablicy, także w naszym regionie.

Wszystkie szkoły w powiecie opowiedziały się za strajkiem. Wszędzie, gdzie odbyło się referendum wynik był „za”. – mówi nam Prezes Oddziału ZNP w Lubaczowie Teresa Koza.

Kiedy rozpocznie się strajk nauczycieli?

– Ewentualny strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia do odwołania  – poinformował na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes związkowców.

Protestujący domagają się podwyżek w wysokości 1000 zł. Ponadto ZNP zarzuca rządowi brak realizacji postulatów mających poprawić sytuację nauczycieli. Z kolei rząd podkreśla, że podwyżki już były i krytykuje uczestników strajku za dezorganizację pracy placówek oświatowych przed ważnymi dla uczniów egzaminami.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

82 komentarze

     • Ty wiesz jaką będziesz miał emeryturę, wiedziałeś to w wieku 18-20 lat? Porównujesz 40 lat oczekiwania na wiek emerytalny z pięcioma latami studiów ,chyba łatwiej jest przewidzieć ile będzie się zarabiać po pięcioletnich studiach .Po za tym kto z młodych na starcie kariery zawodowej myśli o emeryturze .

     • Sam sobie zadajesz pytania – sam odpowiadasz.

      Na dzień dzisiejszy wiem doskonale ile i jakich składek jest odprowadzanych na moją rzecz. Wystarczy znać podstawy matematyki, aby zrozumieć algorytm jakim posługuje się ZUS w wyliczaniu świadczeń. To nie jest skomplikowane. Nie jestem w stanie i ZUS również nie jest w stanie przewidzieć DOKŁADNIE emeryturę po odpowiednio przepracowanych latach pracy. To wszystko zależy od tego czy moja ciotka, która jest fanką noszenia broszek nie zostanie przypadkiem Premierem tego kraju. Może wówczas pomyśli o swoim siostrzeńcu i zrobi mnie Ministrem Edukacji albo wciśnie na jakieś misiewiczowe krzesło w jednej ze spółek skarbu państwa. Ten przywilej nie tylko znacznie wpłynie na moje comiesięczne honorarium, ale również na moją przyszłą emeryturę. Niemniej jednak, minimalną jestem w stanie oszacować. Realnie? Moim zdaniem ZUS przestanie do tego czasu już istnieć.

 1. jak nauczycielom nie odpowiada ciepła posada w szkole z płatnymi wakacjami itp to zapraszam na prace budowlane 18 zł za godzinę pracy,na pewno im się to lepiej opłaci.Aha przerwa niepłatna i 10 godzin codziennie ale w sobote tylko do 13.Zapraszam

 2. Tyle że nauczyciele nie pracują tylko w szkole ale i poza nią. Muszą oceniać kartkówki i sprawdziany, wypracowania. Polonista na dodatek musi przeczytać lektury, które są potrzebne. Niestety w szkole nie ma na to warunków. Jeśli ktoś mówi że mają wolne wakacje i ferie niech sam spróbuje. Pozdrawiam

 3. Trzy miesiące wolnego w roku, dwadzieścia godzin tygodniowo pracy, karta nauczyciela, korzystanie z socjalnych zapomóg, Pieniądze z korepetycji ok. 40 zł. za godzinę. Gdzie wasza Etyka zawodowa czemu nie strajkowaliście za rządów Platformy Obywatelskiej.

  • Śmiało, niech się biorą. Ciekawe gdzie będziesz chodził z katarem jak zabraknie lekarzy, których już dziś jest deficyt, a terminy – wydawałoby się – zwykłych zabiegów sięgają pół dekady do przodu.

   A propos nowej kadry pedagogicznej, napisałem nieco wyżej. Wymiana kadry niczego nie zmieni, cena kostki masła i już za rogiem – ceny prądu dotknie nas wszystkich. Słychać wycie? Znakomicie!

 4. jak potencjalni nauczyciele za młodu się uczyli to ci z budowy piwko i rozrywka i się śmiali z „kujonów”, a dzisiaj zapraszają na budowę. OK nauczyciele na budowie sobie poradzą ale w drugą stronę to jednak nie zadziała chyba że nasze „L” społeczeństwo potrzebuje takiego pracownika co z budowy przyjdzie do edukacji (nie umniejszając nikomu). Uczmy wszystkich jak mają pracować: lekarzy uczcie jak leczyć, strażaków jak gasić a nauczycieli jak uczyć. Zobaczymy gdzie dojedziemy na tym wózku. Pamiętajcie że „gadanie” jak nie pasuje to na budowę działa w dwie strony, tych najbardziej rozgadanych zapraszam do pracy do szkoły.

 5. Witam wszystkich jak tak źle nauczycielom to wolny kraj niech się zwolnią i poszukują pracy w innej branży zobaczymy gdzie będą mieli lepiej moze na kasie w markecje w szkole kawka herbatka co przerwę godzina pracy 45 minut wycieczki za darmoche wolne soboty ferie wakacje przecież jest demokracja

 6. do roboty w końcu a nie strajki….. ludzie jak przedsiębiorca ma płacić za siebie zus to nikt nie protestuje! a wy macie wszystko i opłacone i wypłacone w terminie i jeszcze dostajecie jakies trzynastki…. nie pasują zarobki? zmieńcie zawód na inny! ja za strajki jechał bym po pensji w dół. powtarzam jak się nie podoba zawód to proszę zmienić,,,,, nikt was tam nie trzyma i nikt wam nie karze siedzieć na ciepłym miejscu. polecam na rok iść do układania kostki brukowej, albo do lania asfaltu – później docenicie co mieliście!

 7. każdy z nas może ocenić jakie zarobki mają nauczyciele w w naszym powiecie, wystarczy skorzystać z BIP w każdej gminie czy powiecie jest choć jeden radny nauczyciel , który złożył swoje oświadczenie majątkowe lub małżonek radnego który jest nauczycielem. Z mojej analizy wynika ,że pensja nauczyciela z 10 letnim stażem waha się między 49000 a 53000 zł rocznie brutto czyli 3200 do 3500 zł netto ale już nauczyciel dyplomowany WFista z 20 letnim stażem otrzymuje ok 63000 zł brutto rocznie czyli ok 4100 zł netto!!!!!!!!!. Tak więc podsumowując za ok .20 godzin pracy tygodniowo i 8 miesięcy w roku można naprawdę nieźle zarobić i nie dziwcie się nauczyciele ,że ludzi to zraża do was ,skoro jeszcze krzyczycie o podwyżki mając już nie najgorsze uposażenie nieadekwatne moim zdaniem do liczby godzin pracy jaką wykonujecie!!!!!! Nie mówcie o sprawdzianach ,które niby to musicie sprawdzać po nocach w domu, bo większość sprawdzianów to TESTY do których macie klucz i sprawdzenie 20 testów zajmuje 20 minut!!!!!!! egzaminy natomiast są raz w roku wycieczki darmowe to ok. 2 w roku , dyskoteki też ze dwie . Zastanówcie się co piszecie i czego żądacie, nie jest wama wstyd?!

  • no i cała prawda…. a w domu rodzice z dziecmi siedzą w książkach żeby rozwiązywać idiotyczne zadania…. ja miesięcznie żeby mieć za co żyć muszę oddać pieniądze ciężko zarobione do ZUSu, do Urzędu Skarbowego, i nikt mnie się nie pyta czy nie płacę za dużo, czy mam za co żyć, bo przecież jak mam firmę to jestem milionerem… nie mam 20 godzin pracy tygodniowo, tylko pracuję 7 dni w tygodniu, nawet i w wolne niedziele, bo muszę myśleć skąd mam wziąć na prąd, gaz, podatki, śmieci…

   • Łykasz te brednie jak młody kaczor gnojówkę. Ale czekaj, czekaj… idąc twoim tokiem rozumowania, skoro tak źle być przedsiębiorcą to co stoi na przeszkodzie, aby pójść na etat? ZUS ci opłacą, wszystkie inne składki, garść niezbędnych benefitów otrzymasz, 26 dni wolnego + święta i niedziele. Come on!

 8. Jak można komentować coś o czym się nie ma pojęcia? Lekki zawód nauczyciela i dobre zarobki, hehe. Z tego co orientuje się w sytuacji, to nauczyciel przed emeryturą dostaje ok. 3000 zł msc. za 40 lat pracy? Faktycznie świetnie, to ile ten Lubaczów kosztuje?

  Uśmiałem się z tych gotowych kluczy do testów. To pewnie te, które wcześniej samemu się układało, po to aby testy były różne dla klas (no bo logiczne że gotowce będą podkładane) hehe. Ludzie, bądźcie realistami i przestańcie być zawistni.

  ps. Czy zeznanie podatkowe wuefisty to tylko pensja w szkole? Bo w większości przypadków dorabiają jako trenerzy, animatorzy itp. Więc to jest dodatkowe 700-1200 zł msc.

  • a kto im kazał wybierać zawód nauczyciela? jest cała gama zawodów innych, to po co akuratnie nauczycielem zostali? jak ja mało zarabiam to się nikt tym nie martwi, wręcz przeciwnie – ZUS musze płacić bez względu na to czy moja firma coś zarobi czy nie! To powiedz czy ja też mam strajkować? tak jak pisałem ja nie pracuję 20 godzin tygodniowo, ja pracuję 7 dni w tygodniu żeby rząd mógł dać podwyżki komuś, i żeby 500+ kolejne było dla ludzi którzy czerpią z 500+ i mają przez to dwie lewe rączki do pracy…

   • Takie wybrali studia, część z powołania do pracy w szkole, inna część z nadzieją, że uda się tak jak niektórym prominentom z PiS: Andruszkiewicz, Gawin, Misiewicz itp. A i w naszym powiecie nie brakuje takich asów 😉

    Jeżeli masz dzieci to z pewnością chcesz, aby były kształcone przez jak najbardziej kompetentnych nauczycieli w danej dziedzinie. Analogicznie w przedsiębiorstwie: dobra jakość produktu/usługi musi kosztować. Czy to oznacza, że za dobre kształcenie nie powinniśmy dobrze płacić? W końcu to inwestycja w nasze dzieci, jest coś bardziej cenniejszego?

    Twoje wywody kolejny raz na temat ZUSu i pracy 7 dni w tygodniu mało kogo interesują. Zapytaj polityków na których głosujesz dlaczego jest tak, a nie inaczej? Albo idź na etat.

    Kiedy w końcu zaściankowy Lubaczów zrozumie, że pensja w wysokości 2500 złotych na rękę to był 'prestiż’ ponad dekadę temu (w Lubaczowie)?

   • Każdy ma prawo walczyć o swoje dobro, więc dlaczego nauczyciele nie mogą? Gdyż mają służyć za parę złotych, bo tak wybrali? Ty też wybrałeś własną opcję, nikt Cię do tego nie zmuszał. W Polsce państwowe stanowiska, szczególnie niższego szczeblu zarabiają ochłapy, 2500 zł to w większości rarytas dla takich ludzi. Ale przecież mogli robić coś innego, założyć własną działalność, pewnie – tylko wtedy jak w Twoim przypadku narzekaliby na ZUS, podatki, brak zwolnień z VAT. W Polsce ciężko o godne pieniądze za wykonywaną pracę. Są etaty z dobrymi zarobkami, ale to tak: albo masz skończone ciężkie studia lub dobrze gadane, w ostateczności co najczęściej się zdarza ma się znajomości lub fart, mimo wszystko 90% społeczeństwa za wykonywaną pracę dostaje 50-70% należnego wynagrodzenia.

   • A i jeszcze, racjonalista, pewnie, że możesz strajkować 🙂 każdy ma do tego prawo, tylko wybrałeś sobie tak, że nie będziesz miał wtedy dochodu, firma będzie stała .. ale tak żeś usiadł. I nie wyganiajcie ludzi za granicę za lepszymi pieniędzmi, bo one mają być tu! w naszym kraju! w Polsce! Dlaczego, żeby dobrze zarobić muszę wyjeżdżać?

   • Nie używaj tego pseudonimu bo to co piszesz nie ma nic wspólnego z racjonalnym myśleniem, raczej z w ciemię bitym. Srasz się o ZUS i ze pracujesz 7 dni w tyg. Twoim rozumowaniem napisze tak: to kto ci karze tyle pracować?! Zostań nauczycielem! To może jeszcze podwyżkę dostaniesz zaraz. Za czoło się łapie jak o tym pisze…

  • Najłatwiej sprawdzić pensję nauczyciela za pomocą BIPu przecież tam muszą prawdę podać i nie będą ściemniać. Ze wstępnej analizy oświadczeń majątkowych tychże prominentów wynika,że zarabiają bardzo dobrze czyli okoł 4000 zł netto!!!!!!

   • Jeśli rzeczywiście jesteś nauczycielem, to jesteś doskonałym przykładem kogoś kto nigdy nie powinien nikogo uczyć ani wychowywać. Twoja postawa i sposób pisania dostatecznie o tym rozstrzygają. Jesteś idealnym przykładem człowieka wykształconego ponad swoją inteligencję a to ponoć jedna z gorszych rzeczy które mogą spotkać człowieka.

   • Całe szczęście to nie ty jesteś od oceniania czy się nadaję na pedagoga czy nie. Jeszcze tego brakowałoby.

    W pierwszym komentarzu sprowadziłeś tę dyskusję do poziomu parteru, więc teraz pij to piwo, które nawarzyłeś.

    • Parter to twój poziom, wprowadziłeś go min. takimi wpisami: „Jak Ty świetnie znasz organizację pracy w szkole. Woźny?”; „jak myślisz, bystrzaku?”; „Jak widzisz – myślenie nie jest twoją mocną stroną. Wracaj do miotły.” Jako pedagog, prowokacyjnymi wpisami chcesz prowadzić dyskusję ? Zachowaj choć minimum przyzwoitości i już nie pogrążaj się dale,j panie pedagog.

    • Dopasowuję poziom konwersacji do wspaniałych, inteligentnych, oczytanych i bogatych w pełną wiedzę w zakresie dydaktycznym, moich najdroższych interlokutorów. Do ciebie też się dostosowałem po słowach, które tu padły: „Tak myślałem że należy was olać”. Schodzisz coraz niżej, a mnie już w obecnej pozycji bolą krzyże, więc pasuję, bo nie przeczytałem ani jednego sensownego argumentu w Twoich komentarzach. Bezsensownego też. Wpadłeś wyładować swoje frustracje w przypadkowym wątku. Żegnam.

  • Poczytaj chłoptasiu o prawie fiskalnym i rozliczaniu podatku dochodowego ze źródeł innych, niż umowa o pracę, umowa o dzieło itp. przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. A także kto powinien posiadać kasę fiskalną i kto powinien wystawiać paragony. Nie masz elementarnej wiedzy na temat, który poruszasz. Może gdybyś bardziej uważał na Podstawach przedsiębiorczości to może po latach zostałoby cokolwiek w tej pustej głowie. A tak tylko kółko i krzyżyk.

   Jeżeli chcesz jechać do Niemiec lub UK, to pakuj swoje Jessici, Brayanki i w drogę.

   Szkoda mojego wolnego czasu na trolli. Dobrze, że jutro piąteczek. Do roboty na 12 i od 15:00 już piwko na RODOS.

 9. Trzy słowa od Ojca Teofila dla wiernych ale biernych:

  „Pis ryje przekopy przez Polskę za nieludzkie pieniądze, oddaje Kurskiemu kasę równą całemu budżetowi na onkologię, pasie Rydzyka, sypie kościołowi, sobie i swoim też nie żałuję, no bo skoro się należało…, lekką ręką płaci za komisję smoleńską, efemeryczny byt z parówek i mgły, buduje centralny port lotniczy, kużwa, tylko po to, by nadać mu imię L.K., bo cała reszta nie ma ekonomicznego sensu, do tego WOT, i inne szalone i kosztowne wymysły chłopców bawiących się w wojnę.
  To z jednej strony upokarzające, a z drugiej pocieszające. Bo to oznacza, że Pis jest w ciężkiej desperacji.”

 10. Jeszcze wam mało, najwięcej macie wolnego, kilka godzin dziennie pracujecie – opamiętajcie się. Dlaczego jesteście tak pazerni na pieniądze kosztem uczniów, wcale nie zależy wam na tym aby nauczyć. Czytaliście „Siłaczkę” Żeromskiego? Gdzie u was pokora, cieszcie się że macie stałą, dobrze płatną pracę – tylko o sobie myślicie, co ma powiedzieć ten co nie ma w ogóle pracy, za pół pieniędzy by pracował co wy zarabiacie i po studiach niektórzy ludzie też nie mają pracy. Co wam na głowę siadło? – chyba imadło! Już nie można tego słuchać o podwyżkach obżydzenie bierze się na was patrzeć. Na dodatek wszyscy pracujący w oświacie chcą podwyżki sprzątaczki, palacze, portierzy – połowa po podstawówce. Czym różni się praca w szkole? Jedynie tym że macie dużo wolnego

 11. ten Wfista to zajadły brytan,nie potrafię sobie odpowiedzieć czy w jego pisaninie jest wiecej wody czy sensu….
  Tak czy inaczej – dobry stachanowiec……
  Może moje porównanie nie jest na 100% celne,ale podobno wrogowie naszego kraju atakujac Niemczę (bardzo dawno temu) mieli zwyczaj przywiazywania dzieci do maszyn oblężniczych……………
  No proszę, jakie figle wyprawia nam historia…….

  • Celne? Protestujący nauczyciele to wrogowie naszego kraju? Niedawno zohydzano społeczeństwu lekarzy rezydentów, teraz nauczycieli. A społeczeństwo otumanione takim przekazem nie rozumie, że jak tak dalej pójdzie to jeżeli będzie chciało mieć na jako takim poziomie opiekę zdrowotną albo edukację dla swoich dzieci to będzie musiało korzystać z prywatnych tego typu rzeczy (przynajmniej 500+ pójdzie na to na co powinno), bo w państwowych zostaną same miernoty, ludzie czekający na emeryturę i młodzi dopiero zdobywający doświadczenie. W każdym strajku czy innym proteście zawsze ktoś cierpi, inaczej nie ma żadnych efektów, można strajkować do emerytury i nic się nie wywalczy.

 12. Rząd powinien zlikwidować kartę nauczyciela bo rozpanoszyło się dziadostwo i na wiele sobie pozwalają. Więcej zarabiają od dyrektorów, pracują po 4 godziny dziennie, wolnego mają pół roku, strajkują, nie uczą dzieci jak tak można. Należy zwolnić większość, zostawić spokojnych, przyjąć nowych do pracy. Niejeden by chętnie pracował za pół wynagrodzenia, ludzie nie mają pracy i nikt o nich nie myśli, co oni mają robić. Nauczyciele stracili już swój autorytet, są przez rodziców postrzegani z odrazą. Ciągle wam mało, pamiętajcie – nie bądźcie tacy zachłanni na pieniądze bo nic z tego świata nie zabierzecie ze sobą

 13. Ciekawy jestem dlaczego nauczyciele nie protestowali za rządów PO gdy likwidowali szkoły w okolicy . Gdzie wtedy byli ?
  Nie wszyscy są za strajkiem . Ci co nie chcą strajkować powinni uczyć . A dyrektor jak chce prowadzić strajk to niech prowadzi , ale zawsze można go zmienić . Może boi się związków ???
  Ludzie nie łączcie nauczania z polityką . Dobrze wiecie , że to czysto polityczny strajk . Za kim jesteście ? Zapomnieliście ile afer było za rządów PO ? Zapomnieliście ich kłamstwa ?

 14. Polak Polakowi cebulakiem. Tylko byście pluli na innych, może Was tego nauczyła komuna, bieda a może braki w edukacji. Młode pokolenie myśli inaczej. Dać nauczycielom podwyżki! Oni uczą tych bałwanów żeby wyszli na ludzi a nie byli taką zaplutą ****** jak tu większość. Ale do tego trzeba mieć motywacje a pieniądze taką motywacje dają. Podatków i tak nikt wam nie odda więc dać nauczycielom niech mają! A wy idźcie już przed tv wypijcie piwsko wpier***cie żonie/mężowi, oplujcie sąsiada i możecie spać spokojnie

 15. Wstyd, że co niektórzy nauczyciele już sami nie wiedzą co chcą i zamieniają się w zwierzęta. Nauczyciel – krowa tego jeszcze nie było. Wśród uczniów straciliście już autorytet. Kto nie chce pracować za takie pieniądze niech się zwolni, a inni chętnie go zastąpią

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here