Idealne rośliny do każdego biura

0

fot. Ahsan K (Flickr, licencja Creative Commons)

Rośliny doniczkowe poza swoją podstawową funkcją dekoracyjną, spełniają także inną, równie ważną rolę. Ich obecność w miejscu pracy wpływa bowiem korzystnie na samopoczucie przebywających tam pracowników, a co więcej poprawia ich koncentrację. Jeśli zatem w Twoim biurze nie znalazło się jeszcze miejsce na barwne kwiaty, w tym artykule podpowiemy w jaką roślinność warto wyposażyć te pomieszczenie!

Zalety roślin w biurze

Roślinność zarówno w domu jak i w biurze niesie za sobą liczne korzyści. Odrobina zieleni tworzy w pomieszczaniach przyjazną atmosferę oraz sprawia, że stają one bardziej przytulne. Co więcej, kwiaty odpowiadają również za produkcję tlenu oraz pochłaniają szkodliwe związki, jakie mogą być wydzielane z mebli lub urządzeń elektrycznych. Brytyjskie badania wykazały ponadto, że rośliny doniczkowe są w stanie podnieść kreatywność pracowników nawet o połowę i w porównywalnie dużym stopniu ich wydajność w trakcie pracy. Na tym nie koniec, albowiem zieleń będąc kolorem uspokajającym i kojącym nerwy, przyczynia się także do pozytywniejszego postrzegania miejsca swojego zatrudnienia oraz większego zadowolenia przez osoby tam pracujące.

Najlepsze kwiaty doniczkowe do biura

Mimo licznych zalet jakie wiążą się z posiadaniem w biurze roślinności, warto zwrócić uwagę na jeden istotny element. A mianowicie, bardzo częstym problemem zieleni w biurze jest brak jej dostatecznej i regularnej pielęgnacji, co niestety prowadzi do powolnego obumierania naszych ozdób. Na szczęście, aby wyposażyć miejsce pracy w rośliny doniczkowe wcale nie musisz mieć doskonałej ręki do kwiatów! Wystarczy wybrać gatunki, które nie wymagają częstej i skomplikowanej opieki. Oto kilka propozycji:

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkasa zamiolistnego spotkać można w wielu budynkach oraz mieszkaniach. Ta pochodząca z Tanzanii roślina ma naprawdę niewielkie wymagania w zakresie jej pielęgnacji oraz wyróżnia ją duża wytrzymałość na niekorzystne warunki. Najlepiej rośnie w miejscach lekko zacienionych. Nie wymaga częstego podlewania (zalanie wodą może okazać się dla niej bardzo niekorzystne!). Nie ma również wymagań dotyczących wilgotności powietrza oraz rodzaju gleby.

Wężownica (Sansewieria) 

Wężownice najlepiej trzymać w pomieszczeniach dobrze nasłonecznionych w temperaturze optymalnej 20-25 ºC. Zaleca się podlewanie umiarkowane oraz nawożenie uniwersalnym nawozem. Roślina ta dobrze znosi suche powietrze, sporadyczny brak światła lub też zbyt małe ilości wody. Wężownica wyróżnia się bardzo oryginalnymi liśćmi w kolorze zielonym z zewnątrz otoczonych żółtą obwódką. Jej zaletą jest także pochłanianie szkodliwych substancji z powietrza.

Palma chamedora

Soczysta zieleń ożywi każde pomieszczenie, dlatego też jest to bardzo pożądana roślina biurowa. Łatwa w uprawie, nie wymagająca częstego podlewania, a także dobrze znosząca słabe warunki świetlne sprawdzi się w niejednym pomieszczeniu. Warto pamiętać jednak, że jest to roślina preferująca lekką i żyzną ziemię, dlatego też zaleca się jej nawożenie raz w miesiącu.

Paprocie

Popularne paprocie to rośliny lubiące światło rozproszone, dlatego też nie jest wskazane trzymanie ich w pełnym nasłonecznieniu. Najlepsze temperatura do ich wzrostu latem to 25 ºC, a zimą 18-20 ºC. Pamiętajmy jednak, aby podlewać paprocie regularnie oraz nawozić raz na ok. 3 tygodnie.

Skrzydłokwiat 

Roślina doniczkowa o pięknych i rozłożystych liściach, która kwitnie głównie latem, obrastając białymi kwiatami. Zasady pielęgnacji nie należą do skomplikowanych, dlatego też jest to gatunek bardzo często występujący w biurach. Zimą należy umieścić go w miejscach jasnych, natomiast latem w lekkim cieniu. Latem, raz na 2 tygodnie skrzydłokwiat powinien być nawożony płynnym nawozem oraz podlewany i spryskiwany co ok. 3 dni.

Ciekawostki o najlepszych roślinach pasujących do miejsca pracy dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl specjalizujący się w sprzedaży artykułów biurowych.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here