Niekorzystne dla nas zmiany w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

18

Podkarpacki Urząd Wojewódzki rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Tegoroczna pula programu to rekordowe 270 mln zł, ale w programie wprowadzono niekorzystne dla nas zmiany.

W środę (13.03) w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się zorganizowane przez wojewodę Ewę Leniart spotkanie informacyjne z przedstawicielami gmin i powiatów poświęcone Funduszowi Dróg Samorządowych, a w szczególności zasadom ogłaszanego naboru. Jak poinformowano, województwo podkarpackie otrzyma w 2019 roku rekordową kwotę 270 mln zł na dofinansowanie dróg gminnych i powiatowych.

Część z tych środków trafi zapewne do samorządowców z powiatu lubaczowskiego, ale zwracają oni uwagę, że nasze gminy zostały pokrzywdzone w wyniku wprowadzonych w programie zmian. Chodzi o proporcje dofinansowania zadań. Do tej pory samorządy dostawały połowę kwoty planowanej inwestycji, a teraz w zależności od zamożności gminy czy powiatu, może to być nawet 80 procent wartości. O poziomie dofinansowania mają decydować wskaźniki dochodów własnych samorządów na jednego mieszkańca. Wydawać by się mogło, że na takie zmiany czekał powiat lubaczowski i lokalne gminy, ale okazuje się, że w wyniku tych zmian sporo tracimy. W zestawieniu powiatów z województwa podkarpackiego, powiat lubaczowski należy do jednych z trzech najbogatszych i może liczyć jedynie na dotychczasowy poziom dofinansowania w wysokości 50 %. Znacząco biedniejsze okazują się być choćby powiaty krośnieński i sanocki, które mogą liczyć na 80 % dofinansowania. W zestawieniu jest jeszcze 7 innych powiatów (tu dla przykładu: tarnobrzeski, stalowowolski, czy mielecki), dla których poziom dofinansowania sięga 60 lub 70 %.

Równie „bogato” w zestawieniu wypadły nasze gminy, które mogą zapomnieć o dofinansowaniu na poziomie 70-80 %. Jedynie gminy Oleszyce i Cieszanów znalazły się w zestawieniu z dofinansowaniem na poziomie 60 %, a wszystkie pozostałe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na dotychczasowym poziomie w wysokości 50 % wartości inwestycji. Z zestawienia wynika, że najbogatszy u nas Stary Dzików na chwilę obecną „prześcignął” w dochodach miasto Mielec i Stalową Wolę oraz, że na wsparcie na poziomie 80 % może liczyć 6 gmin, a w wysokości 70 % aż 78 samorządów.

Pełna lista wskaźników i informacje o naborze są dostępne na stronie uw.rzeszow.gov.pl.

18 komentarze

  • Tak samo jak cały kraj. Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Polska była w ruinie, po zdobyciu władzy przez PiS stała się krainą mlekiem i miodem płynącą. A tak na poważnie to te różne metodologie obliczania zamożności nie oddają rzeczywistości. Trudno uwierzyć, że powiaty mielecki czy stalowowolski są biedniejsze od naszego, albo że gmina Stary Dzików jest bogatsza od miast Mielec i Stalowa Wola.

   • Petycja do Premiera Mateusza Morawieckiego
    My mieszkańcy powiatu lubaczowskiego, notującego fenomenalny wzrost dochodów na jednego mieszkańca od czasu „dobrej zmiany”, gdy będąc najbiedniejszym powiatem w województwie i jednym z 5 najbiedniejszych w Polsce, po 4 miesiącach osiągnęliśmy trzeci najwyższy „dochód+” na osobę w województwie, postulujemy:
    Dobrowolne opodatkowanie się na rzecz biedniejszych powiatów w centrum województwa i kraju. Nie ma tygodnia, aby któryś z naszych współobywateli nie przenosił całego dobytku wraz z rodziną, jednak efektu nie widać. Nasz dochód nadal jest o wiele wyższy, niż w takich rejonach biedy jak tarnobrzeskim, stalowowolskim, dębickim czy mieleckim. Życie w przepychu nie jest łatwe, dlatego duża część wyprowadza się na biedniejszy zachód, zadowalając się ze stratą dla siebie, zwykle tylko średnią krajową.
    Większość z nas porusza się samochodami epatującymi bardzo dużą wartością historyczną, co może drażnić opinię publiczną w lokalnych lokomotywach rozwoju. Wiadomo przecież, że lokomotywy to wynalazek starszy technologicznie. Każdego dnia doświadczamy ucieczki od naszego bogactwa, nawet wzrokiem przez turystów w autach na wschodnich rejestracjach. Boją się wstąpić na obiad czy zakupy, z obawy że nie będzie ich stać zapłacić po naszemu, czyli „na bogato”, o zatankowaniu nie ma co marzyć. Zdajemy sobie sprawę, że już 100 km na zachód benzyna jest tańsza o kilkadziesiąt groszy na litrze (na wschód też), no ale życie na bogato zobowiązuje. Nie przeszkadza im nawet, że główna drogą dojazdowa z Jarosławia, jest już prawie nieprzejezdna. Ostatni większy remont przeszła w latach 80-tych ubiegłego wieku. Nie chcą budować tego dobrobytu, bo co tu jeszcze można zbudować, jak już jest tak dobrze. Więc jadą tą drogą, którą nie da się przejechać bez urwania koła, a jak już je urwie jeden z drugim, to my lokalsi możemy się jeszcze bardziej wzbogacić naprawiając im auta. Remontując drogę, pozbawicie nas głównego źródła dochodów, więc jak możecie zaplanować inną drogę, np. poszerzenie autostrady to ją poszerzajcie. Jesteśmy gotowi oddać to co mamy i podzielić z bardziej potrzebującymi. Chcielibyśmy dołożyć swoją cegiełkę do budowy dróg w dużych miastach i dopłacić ich mieszkańcom do zakupu aut elektrycznych, może w końcu uda im się wyrwać z tej metropolitalnej biedy, a może też zapragną zobaczyć prawdziwe „bogactwa” ściany wschodniej.

   • Nie szczuj na PiS. Nie ma co się sztucznie egzaltować i siać sztucznej propagandy. Skoro dzisiejsze statystyki mówią coś innego niż propaganda poprzedniej władzy, która przez wiele lat opierała się wyłącznie na własnej bazie opiniotwórczej i na własnej propagandzie, że jesteśmy powiatem najbiedniejszym, to nie wina PiSu tylko to znaczy że byliśmy przez wiele lat oszukiwani przez poprzednią władzę i jej wielowymiarową propagandę!
    Oto nasza powiatowa bieda a nawet ubóstwo. Oto nasze społeczne ubóstwo, naiwność i owcza głupota.

 1. „W zestawieniu powiatów z województwa podkarpackiego, powiat lubaczowski należy do jednych z trzech najbogatszych”
  ciekawe co na to gospodarz poprzednik co to wygłaszał w tym względzie publicznie i medialnie prawdy dosłownie odwrotne cyt. „nie wstyd jest być powiatem najbiedniejszym”.
  Wstyd to kłamać !
  Ciekawe co na to organy ścigania

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here