Kraków to nie tylko Wawel

0

Będąc w Krakowie, jest kilka zabytków i miejsc, które warto zobaczyć. Kraków to nie tylko Stare miasto, Zamek na Wawelu, Żydowski Kazimierz czy Robotnicza Nowa Huta. To piękne miasto składa się również z kilku innych dzielnicBędąc w Krakowie, jest kilka zabytków i miejsc, które warto zobaczyć. Kraków to nie tylko Stare miasto, Zamek na Wawelu, Żydowski Kazimierz czy Robotnicza Nowa Huta. To piękne miasto składa się również z kilku innych dzielnic, jak np. dzielnica IV Prądnik Biały, Dębniki czy Zwierzyniec. Jedną z wartych uwagi jest na pewno dzielnica Prądnik Biały. Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Historia dzielnicy

Dzielnica IV Prądnik na swoim terenie posiada kilka historycznych podkrakowskich wsi, które zostały administracyjnie dołączone do Krakowa w 1941 roku. Największą i najstarszą była wieś Prądnik Biały. Najstarsze wzmianki dotyczące Prądnika pochodzą z 1123 roku. W tamtych czasach była ona zwana „Prutnic”. Istotnym w dziejach Prądnika Białego jest rok 1220, w którym to ówczesny Biskup Krakowski założył pierwszy szpital w Krakowie. Ważną datą jest również rok 1697, w którym to do Krakowa wjechał August II, a właśnie w Prądniku Białym rozpoczęła się jego koronacja.

Zabytki warte uwagi

Niewątpliwie najbardziej znanym zabytkiem Prądnika Białego jest Dworek Białoprądnicki. To niezwykle piękne, klimatyczne i bajeczne miejsce, znajdujące się w otoczeniu parku imienia Tadeusza Kościuszki przy ul. Papierniczej. Historia tego dworku sięga początku XVI wieku. Biskup Krakowski Samuel Maciejowski zbudował tu letnią rezydencję. Dworek zbudowany jest w stylu willi włoskiej. Od XVI wieku Dworek ten odwiedzali nietuzinkowe osobistości takie jak: Jak Kochanowski, Mikołaj Rej, Wojciech Kossak czy Tadeusz Kościuszko. Ten ostatni najprawdopodobniej zatrzymał się tam na niedługo przed Powstaniem Kościuszkowskim w 1794 roku. W czasach współczesnych dworek gościł wielu artystów takich jak choćby: Ewa Bem, Marek Grechuta, Kora z zespołem Maanam, Krystyna Prońko czy Zbigniew Wodecki.

Warto go odwiedzić z rodziną podczas weekendu, by na własne oczy przekonać się jakie to wyjątkowe i klimatyczne miejsce. Obecnie w Dworku organizowane są wesela i przyjęcia okolicznościowe. Młodzi chętnie się na nie decydują, gdyż jest to idealne miejsce na tego typu uroczystości. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi w tej dzielnicy jest Fort Pancerny „Podchruście”. Bronił on Kraków od strony północno – zachodniej. Powstał w latach 1896 – 1902. W dzisiejszych czasach Fort jest już mocno zdewastowany, dostrzegalne są na nim tylko wały ziemne. Innymi miejscami, które bezwzględnie należy zobaczyć będąc w Prądniku są jeszcze: Pałac Fisherów, Pałacyk Rutkowskiego czy Willa Pod Gackami. Każdy z nich ma swój wyjątkowy urok i charakter.

Komunikacja dla mieszkańców i turystów

Dzielnica IV Prądnik Biały jest bardzo skomunikowana z resztą miasta. Na terenie dzielnicy istnieje słynna pętla tramwajowa Krowodrza. Największą arterią dzielnicy jest ul. Opolska, która jednocześnie jest drogą krajowa nr 7. Jak wynika z powyższego, komunikacja jest na tyle dobra, iż z tego miejsca dostaniemy się do każdego miejsca w Krakowie, co ważne jest nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. Jeśli chcecie odwiedzić te okolice warto rozpocząć poszukiwania hotelu od zajrzenia na stronę https://www.bestwestern.pl/booking-path/hotel-details/best-western-premier-krakow-hotel-krakow-81010, przy ulicy Opolskiej 14a mieści się znany i lubiany Best Western Premier Kraków Hotel.

Blisko natury

Dzielnica IV Prądnik Biały 2 posiada wiele terenów zielonych, doskonałych do spacerów i sportów rekreacyjnych. Największym parkiem jest Park Leśny Witkowice, w którym odwiedzający znajda liczne szlaki rowerowe, piesze i turystyczne. To doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Kolejnym parkiem jest Park Krowoderski, wyposażony w rekreacyjną górkę saneczkarską, bajeczny ogródek jordanowski i urządzenia małej architektury. Warto również zajrzeć do Parku im. Stanisława Wyspiańskiego, ukryty pośród ogródków działkowych. Ma on urokliwe alejki oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Ciekawostką jest, iż mieszkańcem Prądnika Białego jest obecny Prezydent RP – Andrzej Duda. Mieszka tu również Robert Korzeniowski – sportowiec. Podsumowując, Prądnik Biały warto odwiedzić będąc w Krakowie, nawet na chwilę. To dzielnica pełna niespodzianek, urokliwych miejsc oraz ciekawych zabytków. Prądnik Biały liczy około 10 000 mieszkańców (z tendencją wzrostową), co oznacza, iż jest to dzielnica przyjemna do zamieszkania. Na terenie Prądnika są trzy szkoły podstawowe, dwa przedszkola. Dzielnica ta cały czas się rozwija, nie ujmując przy tym miejscom historycznym i zabytkowym. Zachęca turystów do odwiedzenia jej o każdej porze roku, gdyż ma tyle niezwykłych miejsc, które przyciągają osoby w każdym wieku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here