O drogach i inwestycjach z marszałkiem Ortylem i posłanką Schmidt-Rodziewicz

0

Problemy i plany na przyszłość były głównymi zagadnieniami spotkania, które odbyło się w środę (6.03) w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. W dyskusji uczestniczyli lokalni samorządowcy, posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Fot. podkarpackie.pl

W czasie rozmów poruszono kwestie najbardziej pilnych inwestycji w powiecie lubaczowskim. Skupiono się głównie na remontach dróg, które są kluczowe w rozwoju gospodarczym regionu. Mówiono o modernizacji drogi 865 Jarosław – Bełżec i 867 Sieniawa – Oleszyce – Horyniec – Prusie, budowie obwodnicy Narola oraz linii kolejowej 101 Munina – Hrebenne.

Obecny na spotkaniu Wójt Wiesław Kapel zauważył, że dotychczasowa współpraca samorządów z województwem i rządem przynosi konkretne rezultaty i efekty. Za przykład posłużyła mu budowa kopalni siarki w Baszni Dolnej. Podkreślał również, że konieczne jest niezwłoczne remontowanie dróg, których stan jest hamulcem rozwoju gospodarczego.

Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt poruszył natomiast kwestie budowy łącznika Parku Przemysłowego Lubaczów z ulicą Kolejową. Powstała droga uatrakcyjniłaby obszar inwestycyjny, który łączyłby się z koleją, ale także stanowiłaby obwodnicę miasta dla kierowców jadących w kierunku Horyńca-Zdroju.

– My się staramy, wykorzystujemy na ile możemy środki unijne. Ewidentnie widać, że radzimy sobie dobrze, ale trzeba nam pomóc, żeby ten skok cywilizacyjny był większy. – mówił Krzysztof Szpyt.

Z kolei Burmistrz Narola Grzegorz Dominik pytał o perspektywę remontu drogi 865, która ułatwi komunikację z województwem lubelskim. Podkreślał, że Podlesina powinna być miejscem, które połączy województwa i zarazem cztery gminy. W jego opinii pozwoli to uaktywnić ruch turystyczny. Zaznaczył również, że trzeba wypracować atrakcję turystyczną, która będzie rozpoznawalna nie tylko w naszym regionie, ale także w całym województwie. Do rozmowy włączył się również Wójt Horyńca-Zdroju Robert Serkis, który dziękował za dofinansowanie inwestycji uzdrowiskowych. Podkreślał, że chcąc rozwijać rolę uzdrowiskową miejscowości niezbędny jest remont drogi łączącej Horyniec z Lubaczowem. Wójt Starego Dzikowa Tomasz Jabłoński zwrócił ponadto uwagę na problem braku kursowania przez okres wakacyjny autobusów i podkreślił potrzebę finansowania dróg.

– To jest dobry moment na takie rozmowy, bo jest budowana nowa strategia i nowe RPO. – podkreślał marszałek. – Chcemy wspierać Lubaczów, jeżeli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, ale także w obszarze kulturowym. Wielkie dziedzictwo, które tu jest wymaga zaangażowania środków. A wiem, że te środki przekazane do powiatu lubaczowskiego nie będą zmarnowane. – dodał Władysław Ortyl.

Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz zachęcała do sięgania po środki wojewódzkie i rządowe, pochodzące choćby z ministerialnego Funduszu Dróg Samorządowych. Parlamentarzystka podkreśliła, że województwo podkarpackie otrzyma w 2019 roku w ramach tego programu rekordową kwotę 270 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie dróg gminnych i powiatowych.

Po spotkaniu roboczym w Starostwie Powiatowym goście odwiedzili także Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie podczas briefingu prasowego podsumowali rozmowy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here