Jak radzić sobie ze smogiem?

5

Jeszcze parę lat temu zjawisko smogu było powszechnie ignorowana, a przeciętny człowiek, zapytany o to czym jest smog, nie znał nawet przybliżonej odpowiedzi. W pojedynczych przypadkach dało się uzyskać odpowiedź zbliżoną do prawidłowej. Dziś niemal każdy z nas przynajmniej raz słyszał o tym zjawisku lub też w inny sposób się z nim zetknął.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to pozytywna oznaka, gdyż wiedza naszego społeczeństwa na ten temat stale rośnie. Kiedy jednak uświadomimy sobie jednak, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy, sprawa nabiera zupełnie innego wydźwięku. Okazuje się bowiem, że nasza świadomość w tym względzie rośnie, gdyż zjawisko smogu jest coraz bardziej powszechne, wszechobecne, a zagrożenia z tym związane coraz większe.

Czym jest jednak smog? Czy można sobie z nim w prosty sposób poradzić? Czy oczyszczacz powietrza jest tutaj dobrym rozwiązaniem? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przeglądem tego tematu. Warto również odwiedzić stronę www.topowe-agd.pl by przyjrzeć się tematowi oczyszczaczy powietrza nieco bliżej.

Smog – cichy, wszechobecny zabójca

W wyniku emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń, do powietrza dostają się różnego rodzaju cząstki pyłu zawieszonego. Są to nierozkładalne zanieczyszczenia, które na pierwszy rzut oka są praktycznie niewidoczne. Jednakże kiedy ich stężenie przekracza pewne granice, pojawiają się w formie chmury smogowej. Widoczna jest ona w wielu większych miastach, znacznie obniżając jakość powietrza w aglomeracji.

Pył zawieszony, unoszący się w powietrzu, jest w sposób naturalny w wyniku normalnego procesu oddychania, wciągany przez nasze płuca. Tutaj cząsteczki pyłu przedostają się do krwiobiegu, a następnie są roznoszone przez krew po całym organizmie i umieszczane w komórkach oraz tkankach. Ponieważ są to substancje szkodliwe i niepożądane, wywołują szereg negatywnych efektów ubocznych.Nadmiar smogu w powietrzu bowiem zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory dróg oddechowych. Ponadto podrażnia błony śluzowe, powodując często nawet rozwój takich chorób jak zapalenia lub astma. Sprzyja również rozwojowi wszelkiego rodzaju alergii.

Jak zatem widzimy, jest to zjawisko bardzo szkodliwe i wielce niepożądane. Dlatego też należy przedsięwziąć wszelkie kroki, mające na celu rozwiązanie problemu.

Na pierwszy rzut oka jest to działanie niemożliwe – musielibyśmy bowiem przekształcić w krótkim czasie całą naszą gospodarkę i proces wytwarzania energii oraz zarządzania zanieczyszczeniami. Jest więc to praca na dziesięciolecia, których możemy już niestety nie mieć. Jak się jednak okazuje, jest sposób prostszy, choć oferujący zdecydowanie ograniczony zasięg. Skoro bowiem smog jest wszechobecny, to możemy zadbać, by w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu, docierał w jak najmniejszej ilości. Dokonamy tego wykorzystując odpowiednie oczyszczacze powietrza i umieszczając je w domu i/lub miejscu pracy. Jak jednak taki oczyszczacz działa?

Oczyszczacz powietrza – sposób na smog oraz inne zanieczyszczenia

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest poprawa jakości powietrza w miejscu pracy tego urządzenia. Poszczególne modele różnią się jakością pracy, siłą samego sprzętu oraz wielkością oczyszczanej powierzchni i paroma mniej znaczącymi parametrami. Zasada działania jednak jest w dużej mierze we wszystkich modelach raczej podobna.

Opiszemy ją w skrócie, by przybliżyć tą zasadę:

– Oczyszczacz w pierwszej kolejności wytwarza odwrotne ciśnienie, które sprawia, że powietrze z otoczenia jest zasysane do wnętrza urządzenia. Następnie przechodzi przez cały szereg filtrów, których najczęściej jest aż trzy. Każdy z nich spełnia inną funkcję, zaś ich działanie się wzajemnie uzupełnia.

– I tak filtr wstępny to zazwyczaj nic innego, jak zwykła siatka, wykonana z plastiku. To przez niego przechodzi powietrze w pierwszej kolejności. Zadaniem filtra wstępnego jest zwykłe, mechaniczne odsianie cząstek większych od mniejszych. Cząstki duże zostają na kratce, a do dalszego oczyszczania przechodzi samo powietrze z innymi zanieczyszczeniami.

– Kolejnym etapem (czasem zamienionym kolejnością z etapem trzecim, w zależności od rodzaju filtra), jest oczyszczanie za pomocą filtra węglowego. Jest to specjalnie skonstruowana, węglowa płytka, która bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z różnego rodzaju związków chemicznych. Dzięki temu znikają z niego przykre zapachy, część alergenów, wirusów, grzybów oraz bakterii. Zdecydowanie poprawia to jakość oraz zdrowie powietrza, sprawiając, że oddycha się przyjemniej oraz swobodniej.

– Ostatnim, trzecim, najczęściej wdrażanym etapem (pojedyncze rozwiązania oferują jeszcze jeden etap, w zależności od konstrukcji samego oczyszczacza, nie ma on jednak na tyle dużego znaczenia i stanowi rozwiązanie na konkretny problem) jest filtracja za pomocą filtru HEPA. Jest to filtr wykonany ze specjalnie spiekanego szkła, który jest wysoce nieprzepuszczalny. Blokuje zatem na swojej powierzchni ponad 99 % cząstek, w tym zdecydowanie większość szkodliwych cząstek pyłu zawieszonego.

Tak kompleksowe działanie oczyszczacza sprawia, że po przeprowadzeniu pełnego procesu oczyszczania, jakość powietrza ulega wykładniczej poprawie. Ponieważ smog jest nieco cięższy od powietrza, oczyszczacz umieszczony na podłodze dość szybko i wydajnie oczyści całe powietrze, zatrzymując smog. W pomieszczeniu, w którym pracuje tego rodzaju sprzęt, jakość powietrza jest nieporównywalnie lepsza. Warto jednakże zwrócić uwagę, że konkretne rozwiązanie działa na konkretnym poziomie, oczyszczając pomieszczenie o ściśle określonej powierzchni.

Warto zwrócić na to uwagę, dobierając stosowny oczyszczacz, by odpowiadał on potrzebom i działał wystarczająco skutecznie. Wtedy można spokojnie wywietrzyć mieszkanie, uruchomić w czasie nieobecności urządzenie (lub, w niektórych nowszych modelach, zlecić pracę zdalnie, w ciągu dnia) i wrócić do specjalnie przygotowanego, zdrowego środowiska. Obecność oczyszczacza w sypialni oraz w pokoju dziecięcym wydaje się zatem coraz częściej koniecznością, a nie dobrym wyjściem.

Podsumowanie

Smog i jego obecność w powietrzu, bardzo negatywnie wpływają na nasz organizm, wywołując szereg nieprzyjemnych schorzeń i chorób, nie tylko obniżających jakość życia, ale wręcz mogących doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego też powinniśmy ze wszystkich sił unikać ekspozycji na tego rodzaju negatywne zjawiska.

Ponieważ nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień zmienić warunków atmosferycznych, gdyż wymagałoby to prawdziwego skoku cywilizacyjnego i zmiany sposobów pozyskiwania energii i zarządzania zanieczyszczeniami, powinniśmy się posiłkować tymi rozwiązaniami, które mamy.
Okazuje się bowiem, że przynajmniej w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza w tych, których przebywamy bardzo długo, warto wdrożyć rozwiązania, które mogą poprawić jakość powietrza i uzdatnić je.

W tym celu powinniśmy się zaopatrzyć w urządzenie zwane oczyszczaczem powietrza.

Jest to rozwiązanie, które dokonuje kompleksowego i pełnego oczyszczenia powietrza w danym środowisku. Jego wydajność określa się w ilości metrów kwadratowych oczyszczanej powierzchni. Konstrukcja tego urządzenia pozwala na oczyszczenie powietrza z nawet ponad 99 % zanieczyszczeń, w tym nie tylko pyłu zawieszonego, ale często również z alergenów, bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu uzyskujemy jakość powietrza, niedostępną na codzień. Warto więc zadbać, by w najważniejszych dla nas miejscach takie sprzęt pracował na korzyść dla naszego zdrowia.

5 komentarze

  1. Małe sprostowanie – alergeny zatrzymuje filtr HEPA, a nie filtr węglowy. Filtr węglowy pochłania zanieczyszczenia gazowe (np. obecny niemal w każdym pomieszczeniu formaldehyd), a także usuwa brzydkie zapachy. Filtr HEPA wychwytuje pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy. Warto też pamiętać, że te trzy filtry (wstępny, węglowy i HEPA) są bardzo popularne, ale nie oznacza to, że każdy oczyszczacz powietrza je ma.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here