171. Dzień Wolności Chłopskiej w Gorajcu

1

Zapraszamy do Gorajca w gminie Cieszanów w dniach 3 i 4 maja 2019 roku na 171. Dzień Wolności Chłopskiej. Razem postaramy się przenieść w czasie, powrócić do korzeni i przypomnieć zapomnianą historię.

Dla chłopa galicyjskiego rok 1848 był przełomowym momentem. To właśnie wtedy, dzięki zniesieniu obowiązku pańszczyźnianego, odbyła się wielka, bezkrwawa, społeczna rewolucja, wraz ze zniesieniem pańszczyzny. W wiejski lud wstąpiła nadzieja na odmianę losu, na tak upragnioną swobodę – wolność.

– Chcemy przypomnieć o tym wydarzeniu, ponieważ dla dawnych mieszkańców tej niewielkiej podkarpackiej wsi zniesienie pańszczyzny miało wyjątkowe znaczenie. Żeby je upamiętnić na rozdrożach gromadnie ustawiono monumentalny dziękczynny krzyż, przy którym co roku odbywały się rocznicowe uroczystości, a Hrehorij Wójtow własnym sumptem ufundował do miejscowej cerkwi obraz „Pamiątka zniesienia pańszczyzny w Gorajcu” (na zdjęciu).

Dwudniowa impreza ma być pełna warsztatów, spotkań, wspólnego śpiewania przy ognisku. Przewidzoano także grę wiejską „Po wolność!”, potańcówkę z Tadirindum (3 maja) i nocny koncert Joryj Kłoc (4 maja).


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here