Certyfikat SSL – jaką funkcję pełni?

0

Secure Socket Layer, czyli w skrócie doskonale znany jako SSL, to certyfikat szyfrujący transmisję danych w sieci, który na chwilę obecną stanowi podstawowy punkt wyjścia do szeroko rozumianego prosperowania w Internecie, niezależnie od typu posiadanej witryny, sklepu www, czy platformy blogowej. Czy faktycznie jego rola jest aż tak niezastąpiona? Na to i szereg innych pytań dotyczących certyfikatów SSL odpowiemy w dalszych częściach naszego artykułu.

Schemat działania

Wykorzystująca certyfikat SSL strona internetowa na sto procent jest zabezpieczona i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, ponieważ po dziś dzień nie zanotowano jeszcze żadnego przypadku wykradnięcia danych z serwisu, który był opatrzony charakteryzowanym typem zabezpieczenia. Jak to możliwe? Otóż sekret tkwi w tym, że certyfikat SSL jest wysokiej jakości ochroną opartą na szyfrowaniu danych, które jest tak niezawodne, że nie ma szans na przechwycenie przesyłanych wiadomości przez osoby trzecie. I w tym właśnie rzecz, aby transmisja danych była maksymalnie jak to możliwe chroniona przed nieuczciwymi hackerami, którzy tylko czyhają na pojawienie się w sieci jakiejś witryny, czy sklepu www, które nie będą opatrzone omawianym zabezpieczeniem. Takie nieosłaniane w żaden sposób serwisy stanowią dla nich smaczny kąsek, bowiem niewiele musza się oni natrudzić, by wkroczyć w przesył wiadomości, a co za tym idzie wykraść tak tajne informacje jak dane osobowe, czy też adresy oraz numery kont i loginy oraz hasła do logowania się na konta wirtualne. Nie powinno zatem dziwić, że renomowane firmy internetowe typu Linuxpl.com posiadają w swych atrakcyjnych ofertach szereg rozmaitych wariantów omawianych certyfikatów SSL. To bowiem podstawa należytej ochrony i wyraz dbałości o ufających nam klientów, którzy decydują się skorzystać akurat z naszych usług czy produktów, dlatego też jesteśmy zobligowani zagwarantować im ze swojej strony profesjonalizm i niezawodność obsługi.

Bez strachu

Ostatnio modny stał się temat ciągle powracającego RODO, w oparciu o który na pierwszym miejscu stawia się rozlegle traktowaną prywatność użytkownika wirtualnego świata. W Internecie jest mnóstwo nadal niezabezpieczonych stron, które nie mają charakterystycznej kłódki w pasku adresu jednoznacznie pokazującej, że serwis jest chroniony certyfikatem SSL, a zatem że nasze dane są właściwie zabezpieczone. Warto zatem nie zrażać do siebie potencjalnej grupy targetowej, oferując im solidnej klasy witrynę na najwyższym poziomie. SSL wymaga uwierzytelnienia, a więc potwierdzenia zadeklarowanej tożsamości, a zatem już sam ten fakt pozwala spać spokojnie, że nie ma sposobności, aby ktoś podszywał się pod użytkownika uczestniczącego w przesyle danych. Tym samym, jakakolwiek manipulacja informacjami w ogóle nie wchodzi w grę.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here