Folkowisko odsłania pierwsze karty tegorocznej edycji

0

W tym roku Folowisko odbędzie się w dniach 11-14 lipca w Gorajcu. Motywem przewodnim imprezy będą „Dziady”.

Fot. Anna Serkis, arch.

Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko to już rozpoznawalne wydarzenie na imprezowej mapie naszego kraju, które każdego roku do Goracja ściąga setki miłośników tradycyjnej kultury. Organizatorom co roku przyświeca także nowe motto przewodnie imprezy, a w tym roku będą do „Dziady”. To nawiązanie m.in. do wędrownych bajarzy, którzy chodząc od wsi do wsi przynosili ludziom legendy i nowe wiadomości. Treści te ubrane były w muzykę. Niekiedy tajemnice przekazywano szeptem. Dzięki dziadom mieszały się kultury, pieśni można było odnaleźć daleko od miejsca ich powstania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach. Zaznaczyć trzeba, że dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci.

– W szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I do nich się zwrócimy, postaramy się przywołać ich czasy, muzykę i kulturę. – tłumaczą organizatorzy.

Organizatorzy obok motywu przewodniego zdradzili nam także pierwsze gwiazdy – będą nimi: Pablopavo i Ludziki, Hańba, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Żywiołak, Joryj Kłoc i Meninas Duo.

Więcej informacji o festiwalu i biletach znajdziecie na stronie folkowisko.pl.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here