„Skromny człowiek, gorliwy kapłan”, czyli rzecz o ks. Józefie Kłosie

0

W Cieszanowie otwarta zostanie wystawa poświęcona ks. Józefowi Kłosowi, wieloletniemu proboszczowi tamtejszej parafii pw. św. Wojciecha. Na ekspozycji zobaczyć będzie można wiele ciekawych zdjęć i dokumentów.

Fot. Ks. Józef Kłos z dziećmi pierwszokomunijnymi, Lwów, 1944 r. (zbiory Tomasza Roga).

Ks. Józef Kłos to postać zasłużona dla gminy Cieszanów. Ten pochodzący z pobliskich Folwarków kapłan przed wstąpieniem do seminarium duchownego, w latach 1918-1921 walczył w szeregach Wojska Polskiego o niepodległość i granice Polski. Po święceniach kapłańskich w 1925 r. był wikariuszem kolejno w parafiach w Żółkwi i Buczaczu, a następnie wikariuszem i administratorem w parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie. Zmuszony przez Sowietów do opuszczenia tego miasta, w 1946 r. przyjechał do Cieszanowa, gdzie został administratorem, a później proboszczem parafii św. Wojciecha.

– Na wystawie będzie można obejrzeć wiele archiwalnych zdjęć i dokumentów związanych z osobą tego zasłużonego duchownego. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 lutego o godz. 18 w Środowiskowym Domu Samopomocy w Cieszanowie przy ul. Sobieskiego 35 – informuje Tomasz Róg, dyrektor CKiS w Cieszanowie.

Na wystawę zapraszają Środowiskowy Dom Samopomocy w Cieszanowie, Miasto i Gmina Cieszanów oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Ekspozycja będzie czynna do końca lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here