Kierowca audi wpadł w czasie „Trzeźwego poranka”

9

Lubaczowscy policjanci prowadzili dziś działania „Trzeźwy poranek”. W trakcie wzmożonych kontroli wpadł kierowca audi, który nie powinien prowadzić samochodu.

Fot. KPP Lubaczów

Dziś (28.01) od wczesnych godzin rannych lubaczowscy policjanci prowadzili na drogach powiatu działania „Trzeźwy poranek”. Cel akcji pozostaje niezmienny – chodzi o podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników dróg powiatu lubaczowskiego i eliminację nietrzeźwych kierowców.

– W trakcie prowadzonych działań policjanci przebadali 545 kierujących, wśród których ujawnili jednego, który kierował audi po użyciu alkoholu. Badanie stanu trzeźwości u 51-letniego mieszkańca powiatu tomaszowskiego wykazało, że miał on poniżej 0.5 promila alkoholu w organizmie. Teraz przed sądem będzie odpowiadał za jazdę w stanie po użyciu alkoholu – informuje na swojej stronie KPP w Lubaczowie.

9 komentarze

  • I wprowadźmy jeszcze takie kontrole tylko w domach czy ktoś nie posiada niedozwolonych środków odurzających lub jest pod ich wpływem – i tak co miesiąc – jak ksiądz po kolędzie, Dzień dobry chcemy tylko sprawdzić… A może potem, będziemy sprawdzać przynależność partyjną i za co tam jeszcze można mandat wsadzić??? To nic, że nie ma odpowiednich przepisów, to przecież w imię dobra ogólnego. To nic, że Policja stoi na zakazach (np. podjazd PSP – zakaz ruchu nie dot. pojazdów PSP), przecież to w imię dobra publicznego, to nic że kierowcy wypisują mandat za brak pasów – sami ich nie używając – to przecież w imię dobra. Czy nie oni powinni dawać przykład? I nie mam żalu do Policjantów, którzy stoją – oni mają takie rozkazy. Tu chodzi o przyzwolenie społeczne na takie zachowanie.

 1. Akcja trzeźwy poranek czyli z góry założenie ze większość kierowców po weekendzie wsiada za kierownicę jeszcze na kacu lub pijana…
  Akcja trzeźwy poranek nie do końca jest zgodna z prawem, bo ustawa no wychowaniu w trzeźwości mówi o kontroli w uzasadnionych przypadkach czyli np. kolizja/ wypadek, drugi artykuł który został tak napisany, aby kierujący nie miał prawa odmówienia badania na alkomacie, też mówi ,,Art. 129ja. Poddanie kontrolującego pojazdem badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub innego środka, W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi ,,uzasadnione” podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.
  Uzasadnione podejrzenie, że wszyscy kierowcy, kierujący w poniedziałek rano pili alkohol w sobotę i niedziele do upadłego…

 2. NORMALNYM TREŻWYM KIEROWCOM TO NIE PRZESZKADZA , A WPROST PRZECIWNIE. NAJGŁOŚNIEJ KRZYCZĄ CI KTÓRZY SAMI PIJĄ I SIADAJĄ ZA KIEROWNICĄ. POPIERAM TEGO TYPU AKCJE POLICJI. UCZCIWI KIEROWCY NIE MAJA SIĘ CZEGO OBAWIAC , A POTENCJALNYCH MORDERCÓW NALEZY ELIMINOWAC Z DRÓG.

  • Do #JA: Pisanie wielkimi literami oznacza krzyk, więc Twoja wypowiedź przeczy jej formie. I jak już wcześniej pisałem, nie przeszkadza mi sama kontrola lecz jej bezprawność (brak podstaw prawnych) i forma łapanki – zatrzymujemy wszystkich – ktoś na pewno pił. W cywilizowanych krajach Policja nie ma prawa zatrzymywać wg własnego „widzi mi się”. Dopiero jak ma jakieś podstawy/podejrzenia (np. brak światła, złamanie jakiegoś przepisu) to może zatrzymać. Jak Tobie się taka forma walki z przestępczością odpowiada to Twoja sprawa, bo według mnie, w imię przestrzegania prawa nie wolno go łamać. Inaczej takie postępowanie jest obłudne.

    • Wg wskazanego artykułu: [prawo do takiej kontroli dla policjantów i m.in. ITD wpisano do Prawa o ruchu drogowym. Zawierać będzie się w dodanym do ustawy artykule 129ja o następującym brzmieniu:
     „W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.” ] i nie ma nic, że mogą zatrzymywać w formie łapanki!!!
     Jest tylko, że nie można odmówić policji „dmuchanka” ! Jak już Cię zatrzymają. A akcja nadal będzie wg mnie nielegalna(…) zgodnie z prawem policjant mógł przebadać kierowcę tylko, gdy miał uzasadnione podejrzenie, że ten prowadzi pod wpływem alkoholu. A to oznaczało, że akcje typu „trzeźwy poranek”, podczas których badane są wyrywkowo miliony kierowców w kraju, odbywały się nielegalnie. Wskazywał to m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.
     A jak na razie jest tak:
     Uprawnienia Policji i innych organów
     Art. 129.
     1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
     2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
     (…) 3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w
     stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; – czyli nic o prawie do zatrzymywania samochodów ot tak.
     A (kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.) powinni wykonywać jak się tworzą korki!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here