Wiemy ilu podróżnych odprawiono na przejściu w Budomierzu w 2018 roku

0

Kolejny rok z rzędu odnotowano wzrost liczby odprawionych podróżnych na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. W minionym roku granicę przekroczyło tu prawie 1,7 mln osób.

Fot. elubaczow.com, arch.

Mimo niespełniającej podstawowych oczekiwań infrastruktury drogowej po stronie Ukrainy, nadal sporo podróżnych wybiera przejście graniczne w Budomierzu. W 2018 roku odprawiono tutaj 1 690 220 osób, co oznacza wzrost o 3,81 % w stosunku do roku 2017. Zwiększenie liczby podróżnych to głównie efekt odprawy dużo większej liczby autokarów – ich ilość wzrosła z 7118 do 10 191, co oznacza wzrost o 43,17 %. Szczyt ruchu tradycyjnie przypada na okresy świąteczne – dla przykładu tylko w ciągu jednego dnia (22 grudnia) na przejściu w Budomierzu odprawiono 1764 pojazdy i 9 223 osoby.

Jednocześnie zmalała liczba osób przekraczający granicę w ramach Małego Ruchu Granicznego. Spadek był tu znaczący, bo wyniósł 33 %. Powodem mniejszego zainteresowania z tego ułatwienia było wprowadzenie ruchu bezwizowego oraz ograniczenie podróży w ramach MRG maksymalnie 30 km w głąb Polski.

W ocenie podkarpackich służb granicznych, polsko-ukraińska granica zaczyna przypominać polsko-niemiecką. Polacy jeżdżą teraz na Ukrainę korzystać z różnych usług, np. medycznych, czy stomatologicznych oraz turystycznych. Natomiast Ukraińcy z przygranicznych terenów najczęściej dojeżdżają do pracy w Polsce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here