Praktycznie każdy z nas korzysta ze szczoteczki do zębów. Wiele osób nie zwraca jednak uwagi na odpowiednią technikę szczotkowania lub sięga po niewłaściwe produkty i urządzenia. Warto zapoznać się z wszystkimi dostępnymi metodami mycia zębów i wybrać coś dla siebie.

Jak należy używać szczoteczki do zębów? Oczyszczanie jamy ustnej to czynność, którą powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, każdorazowo przez dwie minuty. Tak samo ważny jak czas i częstotliwość szczotkowania jest wybór odpowiedniej techniki usuwania zanieczyszczeń oraz produktu, którym będziemy to robić. Samo „szorowanie” uzębienia nieodpowiednio dobraną szczoteczką może przynieść więcej szkody niż pożytku – w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia szkliwa i podrażnienia dziąseł. Jak i czym należy więc szczotkować zęby?

Wybór szczoteczki do zębów

Na rynku mamy duży przekrój produktów służących do oczyszczania zębów. Możemy wybierać wśród szczoteczek manualnych, elektrycznych, sonicznych oraz ultradźwiękowych. Najważniejsze parametry, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze to:

– rodzaj szczoteczki – klasyczne szczoteczki dokładnie usuwają zanieczyszczenia, jeżeli korzysta się przy tym z odpowiedniej techniki szczotkowania. Niepoprawnie używane, nie będą zapobiegać powstawaniu próchnicy. Szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe są idealne dla osób z ograniczoną sprawnością manualną oraz dla tych, którzy chcą, by urządzenie wykonywało część pracy związanej z higieną jamy ustnej za nich,
– twardość włosia – zawsze wybieraj szczoteczki z miękkim lub średnio twardym włosiem, elastyczność szyjki – musi ona uginać się lekko pod naciskiem, by nie podrażniała szkliwa i precyzyjnie docierała nawet w najdalsze zakątki jamy ustnej,
– wielkość główki – musi być dopasowana do szerokości łuków zębowych.

Jeżeli borykamy się z problemami ze strony jamy ustnej, np. powstawaniem kamienia nazębnego czy też krwawieniami z dziąseł – może czas, by zmienić szczoteczkę do zębów. Ciekawostki i opisy urządzeń ułątwiających oczyszczanie jamy ustnej znajdziemy też na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Warto tam zajrzeć i przekonać się jak działają np. szczoteczki soniczne i elektryczne.

Metody szczotkowania

Istnieje kilka najpopularniejszych metod szczotkowania uzębienia. Odpowiednią dla siebie, najlepiej jest wybrać po skonsultowaniu się ze stomatologiem, biorąc pod uwagę w szczególności:

– wiek,
– sprawność manualną,
– stan zębów,
– wrażliwość dziąseł,
– wybrany rodzaj szczoteczki do zębów.

Metoda okrężna

To najłatwiejsza metoda oczyszczania zębów, której można uczyć dzieci oraz osoby upośledzone umysłowo, bądź te ze znacząco ograniczoną sprawnością manualną. Polega ona na przyłożeniu szczoteczki do uzębienia pod kątem prostym, a następnie – wykonywaniu ruchów okrężnych. Nie usuwa dokładnie płytki nazębnej, nieoczyszczone zostają powierzchnie styczne zębów oraz miejsca przy dziąsłach. Jej zbyt intensywne stosowanie może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych.

Metoda roll

Ze względu na to, że jest to metoda bardzo delikatna, polecana jest głównie osobom cierpiącym na choroby przyzębia, borykającym się z problemem krwawiących dziąseł czy też tym, którzy mają odsłonięte szyjki zębowe. Oczyszczanie sposobem roll polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni szczotkowanej, włosiem skierowanym ku korzeniowi zęba. Część włókien może znajdować się na dziąśle. Poleca się, by na jednej powierzchni czyszczącej wykonać 4 – 6 ruchów. Metoda ta charakteryzuje się dość niską skutecznością usuwania płytki nazębnej.

Metoda wibrująca

To bardziej skomplikowany i zdecydowanie najefektywniejszy sposób usuwania zanieczyszczeń z powierzchni zębów. Pozwala na pozbycie się płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych i części przestrzeni międzyzębowych. Opiera się na wykonaniu trzech etapów:
szczoteczkę włosiem skierowanym ku korzeniowi zęba ustaw pod kątem 45 stopni do czyszczonej powierzchni, na granicy dziąseł.

Wykonaj 5 serii po 30 ruchów poziomych, drgająco-wibrujących, ustaw główkę szczoteczki częściowo na dziąśle a częściowo na koronie zęba, pod kątem 45 stopni do oczyszczanej powierzchni, włóknami skierowanymi do korzeni zęba. Następnie wykonaj ruchy wywijające w kierunku powierzchni zgryzowej, by wymieść resztki pokarmów i płytki nazębnej. By zwiększyć skuteczność oczyszczania, możesz jednocześnie stosować ruchy poprzecznie – wibracyjne, włóknami szczoteczki pozostającymi pod kątem 45 stopni, znajdującymi się częściowo na dziąsłach a częściowo na zębach, tym razem jednak – skierowanymi w stronę powierzchni żujących – wykonuj ruchy obrotowe. Ten etap pozwoli wzmocnić dziąsła.

Metody uzupełniające

Można zastosować je po wyszczotkowaniu zębów innymi sposobami.

Metoda pionowa

Pomaga dobrze oczyścić zęby językowe przednie (czyli kły i siekacze). Polega na ustawieniu główki szczoteczki do zębów pionowo do powierzchni tych zębów i wymiataniu z nich resztek pokarmowych.

Metoda pozioma

Służy do oczyszczania powierzchni żujących zębów. Polega na przyłożeniu szczoteczki do oczyszczanej powierzchni pod kątem prostym i wykonywaniu ruchów „przód – tył”, ewentualnie dokładając do tego lekkie obroty.

Pamiętaj, że szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej 2 minuty. Musi także odbywać się po każdym posiłku, a minimalnie – dwa razy dziennie. Niezależnie od tego, jaką metodę szczotkowania wybierasz – swoją szczoteczkę wymieniaj najrzadziej co trzy miesiące. Nie zapominaj także o kompleksowej higienie jamy ustnej – oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe, język oraz płucz usta wybranym płynem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here