Zwrot akcyzy dla rolników w 2019 roku wg. nowych stawek

0

Od 1 stycznia 2019 roku będą obowiązywać nowe stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, o który mogą ubiegać się rolnicy. Zwrot dla wszystkich rolników będzie wyższy, a dodatkowo skorzystają hodowcy bydła.

Po pierwsze, na korzyść rolników, zmieniają się limity pomocy – podstawowy limit wynosił będzie 100 litrów ON/ha rocznie (było 86 l/ha). To własnie do takiej ilości zakupionego oleju napędowego będzie przysługiwał zwrot akcyzy. Oczywiście aby zwrot utrzymać, tak jak do tej pory trzeba przedłożyć faktury za zakup takiej ilości paliwa.

Nowością w 2019 roku będzie wprowadzenie dodatkowego limitu zwrotu akcyzy dla hodowców bydła. Od nowego roku będzie im przysługiwał limit ustalony jako 30-krotność stawki podstawowej na każdą dużą jednostkę przeliczeniową (DJP) bydła wg stanu średniorocznego za rok poprzedzający. Tutaj także obowiązuje zasada, że zwrot przysługuje do paliwa faktycznie zakupionego – na podstawie przedłożonych z wnioskiem faktur. Pamiętać jednak trzeba, że do wniosku o zwrot trzeba będzie załączyć zaświadczenie od kierownika biura powiatowego ARiMR o ilości hodowanego bydła.

Wnioski o zwrot akcyzy w 2019 roku będzie można składać w dwóch terminach: od 1 do 28 lutego i od 1 do 30 sierpnia. Wnioski jak zawsze należy składać w urzędach gmin, na terenie których położone są użytki rolne danego gospodarstwa.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here