Prof. Stanisław Nicieja opowiadał w Pastorówce o swojej fascynacji Kresami

1

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie w Pastorówce gościł w środę (19.12) prof. Stanisław Nicieja. Podczas wieczoru autorskiego opowiadał m.in. o swojej fascynacji Kresami.

Fot. lubaczow.com.pl

Profesor Stanisław Nicieja jest z wykształcenia historykiem, historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym redaktorem Uniwersytetu Opolskiego oraz autorem licznych publikacji na temat Kresów Wschodnich.

– Głównym tematem spotkania autorskiego była promocja cyklu opowieści pt. „Kresowa Atlantyda. Historie i mitologia miast kresowych”. Do tej pory na rynku wydawniczym ukazało się 12 tomów z 24 planowanych przez autora. Podczas wizyty w Pastorówce, zaproszony gość opowiadał o swojej długoletniej fascynacji Kresami oraz o inspiracjach czerpanych do pisania. Ten jakże intrygujący wieczór autorski był niezwykłą podróżą w czasie po utraconych miastach i miasteczkach Kresowych. Jednak jak podkreślał prof. Stanisław Nicieja, historia Kresowej Atlantydy to nie tylko dzieje miast, ale przede wszystkim wpisane w nie losy pojedynczych ludzi, tych wybitnych i tych zwyczajnych, stawianych w życiu przed trudnymi wyborami – podsumowuje Gminna Biblioteka Publiczna.

Spotkanie wzbogacone było prezentacją filmu dokumentalnego o Truskawcu – słynnym przedwojennym uzdrowisku. Wieczór zakończyła wspólna rozmowa i składanie autogrfów na książkach.

Spotkanie autorskie z prof. Nicieją jest jednym cyklu wielu wydarzeń organizowanych przez społeczność gminy Lubaczów promujących kulturę Kresów Wschodnich. Jednym z nich jest Festiwal Dziedzictwa Kresów, który wiele razy gościł znawców tematyki kresowej m.in. Tomasza Kubę Kozłowskiego, czy Mariusza Olbromskiego.

Zobacz także

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here