Za nami IV Lubaczowskie Dni Seniora

0

Zakończyła się IV edycja Lubaczowskich Dni Seniora. W trakcie trzymiesięcznego świętowania zorganizowano wiele wydarzeń, skierowanych nie tylko do starszych mieszkańców naszego miasta.

Fot. lubaczow.pl

Tegoroczne Dni Seniora w naszym mieście tak jak wcześniej miały charakter międzypokoleniowy. Pierwszym ich punktem było zorganizowanie wraz Młodzieżową Rada Miasta kuchni społecznej. Uczestnicy przygotowali i zaprosili na degustację wszystkich mieszkańców miasta, podczas której spróbować można było dań z kuchni roślinnej. Idea spotkania związania była z nurtem wegańskim i wegetariańskim. Pierwsze miejsce w konkursie na najsmaczniejszą potrawę zajął Józef Leszczyński,który przygotował popisowe gołąbki z sosem pieczarkowym.

W kolejnym dniu obchodów odbyło spotkanie z kustoszem Muzeum Kresów Januszem Mazurem, który przedstawił historię i kulturę Lubaczowa na przełomie wieków.Podczas prelekcji zebrani mogli ponadto obejrzeć eksponaty muzealne, a także posłuchać o zwyczajach świątecznych. Podczas Dni Seniora nie zabrakło także pozycji dla miłośników poezji. W czasie spotkania w Bibliotece Pedagogicznej mogliśmy wysłuchać utworów trzech zaproszonych poetów: Jacka Hadama, Witolda Cencory oraz Mateusza Mędronia.

Niemniej ciekawym wydarzeniem tegorocznego święta był Dancing międzypokoleniowy w rytmie muzyki z lat 60-tych, 70-tych,80-tych i 90-tych. Słuchając największych przebojów świetnie bawili się zarówno Seniorzy jak i młodzież. Jednym z punktów wieczoru był konkurs na najlepszą stylizację. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością oraz dużą znajomością strojów z lat minionych. Ponadto podczas swojego święta seniorzy mogli również uczestniczyć w spotkaniach tematycznych, takich jak „Bank przyjazny Seniorom” „Makijaż dojrzały”, a także nawiązać nowe przyjaźnie podczas wieczorku integracyjnego.

IV Lubaczowskie Dni Seniora zakończyły się uroczystą Galą Wręczenia Statuetek Miejsc Przyjaznych Seniorom. Z rąk Burmistrza Krzysztofa Szpyta oraz Przewodniczącej Lubaczowskiej Rady Seniorów Marii Mulak statuetki oraz pamiątkowe dyplomy odebrały Barbara Pawelec właścicielka Kwiaciarni ORCHIDEA i Marzena Skiba właścicielka Clubu Cafe. Wyróżnione zostały również firmy: Bar U Grażyny, Studio Fryzjerskie 9 oraz VISION Optyk. W programie imprezy znalazło się także podsumowanie pracy Lubaczowskiej Rady Seniorów.

– Możemy uważać się za szczęśliwców, bo należymy do „takiego miejsca”, w którym mamy ogromną przychylność z każdej strony i możemy rozwijać działalność.To nie jest takie oczywiste. Są w Polsce większe miasta, gdzie nie organizuje się takich wydarzeń, jakie możemy robić w Lubaczowie. Teraz chcemy wszystkim podziękować za współpracę, za życzliwość, za to że możemy funkcjonować, że jesteśmy. –mówiła prowadząca Galę Grażyna Bielec.

Galę zakończył koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy przedstawili utwory świąteczne wprowadzając bożonarodzeniowy nastrój.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii Miasta Lubaczów.

Wydarzenia zostały zorganizowane przy wsparciu Burmistrza Miasta Lubaczowa oraz w ramach projektu „Na tropie własnej tożsamości kulturowej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultur oraz projektu „Międzypokoleniowe smaki życia” dofinansowywanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nalata 2014-2020.

Źródło: lubaczow.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here