Ekologiczne mieszanki traw dla gospodarstw ekologicznych

0

Rolnictwo ekologiczne jest obecnie coraz popularniejsze także w Polsce, ponieważ konsumenci coraz częściej decydują się na eko produkty. Aby powstały, w rolnictwie ekologicznym stosuje się także ekologiczne nasiona, w tym także eko mieszanki traw.

Założenia rolnictwa konwencjonalnego skupione są przede wszystkim na uzyskaniu jak najwyższej efektywności plonów przy utrzymaniu jak najniższych kosztów. Ekorolnictwo jako alternatywa dla konwencjonalnych metod nie daje wprawdzie tak wysokiej wydajności, ale za to pozwala na uzyskanie bardziej wartościowej żywności wolnej od potencjalnie szkodliwych dodatków.

Dzisiaj zainteresowanie eko produktami jest coraz większe. Wynika ono przede wszystkim z coraz częstszych doniesień na temat szkodliwości preparatów stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym takich jak herbicydy, hormony wzrostu, syntetyczne nawozy czy antybiotyki, których głównym celem jest zwiększenie plonów. Odpowiedzią stało się rolnictwo ekologiczne, które powraca do korzeni i stosuje tradycyjne metody znane od wieków.

Główne zasady rolnictwa ekologicznego:

– żyzność gleby osiąga się dzięki stosowaniu nawozów zielonych, obornika, kompostu, wapnowania,
– wyeliminowanie syntetycznych środków ochrony roślin mających na celu zwalczanie szkodników, chwastów i chorób – stosuje się płodozmian oraz metody biologiczne i agrotechniczne,
– wykorzystuje się systemy mozaikowe zamiast wielohektarowych monokultur,
– na polach zachowuje się naturalnie rosnące drzewa, krzewy, cieki wodne i zbiorniki,
– w trakcie prac chroni się glebę, na przykład poprzez jej płytkie oranie, nieodwracanie,
– w odżywianiu zwierząt nie stosuje się antybiotyków, hormonów, określonych rodzajów pasz.

W rolnictwie ekologicznym stosuje się również określone materiały siewne posiadające właściwe atesty ekologiczne. Powstają one w oparciu o metody tradycyjne, bez wykorzystywania nawozów sztucznych czy innych środków chemicznych, dlatego są one najbardziej zbliżone do natury.

Do wyboru jest szeroka gama różnych nasion roślin używanych w rolnictwie ekologicznym. Wśród nich znajdują się także ekologiczne nasiona traw sprzedawane w specjalnych mieszankach oznaczonych atestami. Jeśli gospodarstwo chce być ekologiczne i sprzedawać eko produkty, w takim przypadku musi zainwestować także w odpowiednie mieszanki traw – w przeciwnym przypadku jego wyroby nie uzyskają certyfikatu eko.

Gdzie można nabyć ekologiczne mieszanki traw?

Podobnie jak w przypadku innych ekologicznych materiałów siewnych, także w przypadku traw należy zwrócić się do sprawdzonych dostawców. W Polsce działa obecnie kilka firm zajmujących się dostarczaniem certyfikowanych, ekologicznych mieszanek traw o szerokim zastosowaniu, między innymi traw na łąki, pastwiska, traw kośnych. Dzięki takim właśnie mieszankom gospodarstwo może zbierać eko plony i prowadzić działalność zgodnie z wymogami przepisów.

Ekologiczne mieszanki traw dla rolnika można zakupić między innymi w Centrali Nasiennej Pietrzak, w której asortymencie znajduje się pełna gama nasion przeznaczonych dla rolnictwa, ogrodnictwa, a także na tereny miejskie. W swojej ofercie Centrala posiada także certyfikowany materiał siewny różnych gatunków traw, na bazie których można tworzyć mieszanki posiadające określone właściwości. Więcej informacji o ofercie można znaleźć pod adresem strony internetowej: https://cnpietrzak.pl/trawy-dla-rolnika,9,pl.html.

Podsumowując, w rolnictwie ekologicznym bardzo ważne jest wykorzystywanie odpowiednich materiałów siewnych posiadających eko certyfikaty – dotyczy to również traw, które przeznaczone są do bezpośredniego skarmiania zwierząt, do przygotowywania sianokiszonek oraz siana.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here