Budomierz: Udaremnili przemyt bursztynu wartego ponad 140 tys. zł.

0

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Budomierzu udaremnili przemyt 71 kg bursztynu. Wartość towaru szacowana jest na 142 tys. złotych.

fot. KAS [4]
Do próby przemytu bursztynu na na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu doszło w poniedziałek (10.12). Wtedy to funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skierowali do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Autem kierował 25-letni obywatel Ukrainy.

Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w podłodze samochodu znajduje się skrytka, w której schowane były kamienie bursztynu o łącznej masie 71 kg. Ukrainiec ukrył towar, bo legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia należności przywozowych w wysokości ponad 32 tys. złotych (podatek VAT) i dokonania zgłoszenia celnego.

Przeciwko kierowcy pojazdu, który nie dopełnił tego obowiązku i ukrył bursztyn przed kontrolą, wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna wpłacił kwotę 17 tys. złotych na poczet grożącej mu kary.

– To kolejna w ostatnich dniach próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu. W nocy 7/8 grudnia br. podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze udaremnili przemyt 43 kg bursztynu – informuje st. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Rekordowe wykrycie przemytu bursztynu miało miejsce także na przejściu granicznym w Korczowej 29/30 października br. Funkcjonariusze udaremnili wówczas wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu. Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili łącznie przemyt ponad 700kg bursztynu. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt 424 kg bursztynu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here