Muzyka na noc w PSM w Lubaczowie

0

W poniedziałek (10.12) w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie rozbrzmiewać będą Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha. Utwór napisany w 1741 r. jako „lekarstwo” na bezsenność dla pewnego hrabiego usłyszymy o godz. 17:00 w interpretacji Miry Opalińskiej.

fot. T. Michalski

Wariacje Goldbergowskie zostały skomponowane przez Jana Sebastiana Bacha na zlecenie cierpiącego na bezsenność i pragnącego wypełnić dźwiękami nocną ciszę hrabiego Hermana Carla von Keyserlinga. Wykonawcą Arii z 30 wariacjami miał być Johann Gottlieb Goldberg zdolny klawesynista. Choć utwór napisany był właśnie na ten instrument, często wykonywany jest na fortepianie.

Bach pragnął takiego opracowania melodii, by mogła ona służyć muzykom w celu doskonalenia ich techniki wykonawczej. Wariacje rządzą się własną dramaturgią, każda wynika z poprzedniej i są dla wykonawcy oraz słuchacza jakąś zagadką, stanowiąc tym samym pewnego rodzaju rozrywkę. Obecnie utwór należy do czołówki największych kompozycji na instrument klawiszowy.

W poniedziałek, w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie, z tym wielkim dziełem, za które Bach najprawdopodobniej otrzymał największe wynagrodzenie, zmierzy się Mira Opalińska, która na co dzień uprawia muzykę improwizowaną. Początek koncertu o godz. 17:00.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here