Za nami Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa [ZDJĘCIA]

1

Trzymając wspólnie 15-metrową flagę biało-czerwoną wyruszyli spod Pomnika Niepodległości w około 4-kilometrową trasę. Biegacze upamiętnili w ten sposób Obrońców Lubaczowa i wydarzenia sprzed stu lat.

Wydarzenia sprzed stu lat były dla Lubaczowa i jego mieszkańców wyjątkowe. Właśnie wtedy bohaterscy synowie Ziemi Lubaczowskiej: Stanisław Dąbek, Karol Sander, Ignacy Argasiński, Jan Demus, Michał Drzystek, Romuald Gajewski, Jan Hadel, Antoni Łopuch, Leon Mazurkiewicz, Bronisław Motyka zdołali wyzwolić miasto spod natarcia ukraińskiego. Gmina Lubaczów wraz z Miastem Lubaczów postanowili uczcić to wydarzenie poprzez patriotyczno-edukacyjny Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa. Uczestnicy wydarzenia spotkali się w czwartek (06.12) pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie, aby po krótkim wprowadzeniu w historię walk o wolny Lubaczów, wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów, wystartować o godz. 11.11 w około 4 km trasę z metą w Parku Niepodległości w Karolówce.

Zaplanowana trasa łączyła miejsca starań mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej o utrwalenie pamięci o tradycjach niepodległościowych Lubaczowa i jego Obrońców. To także symboliczny związek różnych pokoleń mieszkańców – walczących o wolność Lubaczowa, utrwalających pamięć o tej wolności i pragnących tą wolność pielęgnować.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół w Młodowie, gdzie wręczono pamiątkowe medale oraz wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrał również Pan Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów, który podziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego wydarzenia, a w szczególności koordynatorom biegu Pani Beacie Streit i Panu Konradowi Morawskiemu, nauczycielom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie za podjęcie tej inicjatywy – czytamy na stronie gminy Lubaczów.

W biegu wzięli udział przedstawiciele Gminy Lubaczów, Miasta Lubaczów oraz uczniowie z ponad 10 szkół z Lubaczowa, gminy Lubaczów i Oleszyc.

Patriotyczny charakter wydarzenia podkreśliła 15 metrowa biało-czerwona flaga trzymana przez uczestników na całej trasie biegu.

Galeria zdjęć, fot. Alicja Magura.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here