W czwartek Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa

0

W czwartek o godzinie 11:11 wystartuje Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa. Jego organizatorzy chcą upamiętnić symboliczny dzień wolności Lubaczowa i bohaterów wydarzeń sprzed stu lat.

– Celem biegu jest upamiętnienie symbolicznego dnia wolności Lubaczowa, tj. 6 grudnia 1918 roku, kiedy to bohaterscy Obrońcy Lubaczowa zdołali wyzwolić miasto spod natarcia ukraińskiego, a także upamiętnienie kolejnych dni grudnia 1918 roku, gdy Lubaczów dzielnie i skutecznie stawiał opór ponownym aktom wrogich prób przejęcia miasta. Patriotyczno-edukacyjny „Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa” upamiętnia więc w swoich założeniach 100-lecie odzyskania przez Lubaczów wolności, a także oddaje hołd Jego Obrońcom, których poczet tworzą niezlęknieni synowie Ziemi Lubaczowskiej: Stanisław Dąbek, Karol Sander, Ignacy Argasiński, Jan Demus, Michał Drzystek, Romuald Gajewski, Jan Hadel, Antoni Łopuch, Leon Mazurkiewicz i Bronisław Motyka oraz wszyscy nienazwani, których krew i trud przelały się na ołtarzu wolnego Lubaczowa – mówi jeden z koordynatorów biegu Konrad Morawski z ZSP w Lisich Jamach.

Start biegu będzie miał miejsce przy Pomniku Niepodległości w Lubaczowie, zaś meta w Parku Niepodległości w Karolówce, z którego uczestnicy udadzą się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie na uroczysty finał biegu. Łączna trasa biegu będzie wynosiła około 4 kilometry.

– Trasa łączy miejsca starań mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej o utrwalenie pamięci o tradycjach niepodległościowych Lubaczowa i jego Obrońców. To także symboliczny związek różnych pokoleń mieszkańców – tych, którzy walczyli o wolność Lubaczowa, tych, którzy pamięć o tej wolności utrwalali, oraz tych, którzy pamięć chcą pielęgnować – dodaje K. Morawski.

W biegu wezmą udział przedstawiciele Miasta Lubaczów, Gminy Lubaczów, Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, a także nauczyciele oraz uczniowie z ponad 10 szkół z Lubaczowa, gminy Lubaczów i Oleszyc.

Organizatorami Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa są Miasto Lubaczów i Gmina Lubaczów, a za koordynację biegu odpowiadają nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie Beata Streit i Konrad Morawski.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here