Lubaczów: Mieszkańców czeka spora podwyżka cen za wywóz śmieci

9

Ile mieszkańcy Lubaczowa zapłacą w 2019 roku za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych? Tego jeszcze nie wiemy, ale wszystko wskazuje na to, że spora podwyżka jest nieunikniona.

Obecnie obowiązujące stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych w Lubaczowie zostały ustalone przez Radę Miejską początkiem 2013 roku i do dziś się nie zmieniły. Uzależnione one są m.in. od rodzaju zabudowy i ilości osób zamieszkujących w nieruchomości, niższe ceny obowiązują dla odpadów sortowanych.

Obecne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Rodzaj zabudowy jednorodzinna wielorodzinna
Ilość osób do 3 osób pow. 3 osób do 3 osób pow. 3 osób
Stawka za odpady niesegregowane 16,00 zł 15,00 zł
Stawki za odpady segregowane 10,50 zł 9,00 zł 10,00 zł 8,50 zł

Obecne stawki opłaty za pojemniki o określonej pojemności.

Pojemność pojemnika 60l 110/120l 240l 1100l 7000l
Stawki za odpady niesegregowane 11,00 zł 22,00 zł 43,00 zł 122,00 zł 540,00 zł
Stawki za odpady segregowane 9,00 zł 18,00 zł 35,00 zł 105,00 zł 450,00 zł

Wiele jednak wskazuje na to, że w przyszłym roku mieszkańcy Lubaczowa za wywóz nieczystości zapłacą więcej. Przekonać się o tym możemy obserwując przetarg, który Urząd Miejski w Lubaczowie ogłosił w połowie października. Władze miejskie liczyły, że koszty realizacji usługi pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego roku i przeznaczyły na ten cel 1 747 500 zł brutto. Tymczasem jedyna oferta złożona przez prywatną firmę, którą jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Produkcyjnych i Handlu Sp. z o.o., jest o 38 % wyższa i opiewa na 2 415 000 zł. Jeśli władze Lubaczowa przyjmą taką ofertę, to podwyżkę ceny wywozu z pewnością będą musieli zrekompensować sami mieszkańcy. Na chwilę obecną nie jest jednak wiadomo, jakie dokładnie stawki zostaną ustalone, bo decyzję w tej sprawie będą musieli podjąć miejscy radni.

– Ceny za wywóz odpadów nie zmieniały się w naszym mieście od ponad pięciu lat, a koszty ich odbioru i składowania stale rosną szczególnie w ostatnim czasie. Wiemy, że podwyżka jest nieunikniona, ale podejmujemy zarazem działania mające na celu uszczelnienie systemu płatności, tak by zminimalizować obciążenia dla mieszkańców. W przyszłym roku chcemy także rozważyć przejęcie odbioru odpadów w kolejnych latach przez podmiot podległy miastu. Musimy szukać alternatyw i oszczędności, być może także w porozumieniu z pozostałymi gminami z powiatu lubaczowskiego – mówi burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt.

Problemy nie tylko w Lubaczowie…

Z wzrostem cen za wywóz odpadów komunalnych borykają się samorządy w całej Polsce, a podwyżki w większości z ich są bardzo duże. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, podwyżki dla gmin sięgają 80, a niektórych przypadkach nawet i 100 procent.


9 komentarze

  1. Faktycznie ceny paliwa ciągle rosną i utrzymania pracowników, a śmieci muszą w jakiś opuścić nasze miasto więc jak przedmówca się wypowiedział 5 lat ceny na tym samym poziomie? To pewna podwyżka i tak nie ma tragedii tylko 38% w porównaniu z innymi regionami w Polsce ludzie bądźmy optymistami. 🙂

  2. Sprawę można łatwo rozwiązać. Po co śmieci niesegregowane sa odbierane co dwa tygodnie.
    Wystarczy aby kubeł był brany raz w miesiącu. Opłata powinna zależeć od ilosci wyprodukowanych śmieci zmieszanych. Segregowane powinny być brane za darmo.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here