Masz pomysł na startup? W styczniu ruszy nabór wniosków o dofinansowanie

0

Platforma „Start In Podkarpackie” gotowa do startu. Od stycznia rusza nowy projekt dla startupów, w którym będzie można starać się o 800 tys. złotych bezzwrotnej dotacji na rozwój biznesu.

O podpisaniu umowy poinformowano podczas kongresu 590.

Gotowość platform startowych do przyjmowania nowych pomysłów ogłoszono podczas Kongresu 590. Dzień wcześniej Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. podpisał w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości umowę na realizację projektu „Platformy Startowe Start In Podkarpackie”. Dzięki 20 mln zł dofinansowania nawet 200 podkarpackich startupów będzie miało szansę przygotować innowacyjny produkt lub usługę do wprowadzenia na rynek.

Platformy startowe dla nowych pomysłów to program dla ludzi z innowacyjnymi pomysłami, które można przekształcić w produkty dostosowane do warunków rynkowych. Dofinansowanie unijne to 108,4 mln z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, które podzielono na sześć platform. Jedną z nich jest RARR S.A. Projekt „Platformy Startowe Start In Podkarpackie” został wsparty kwotą 20 mln zł i realizowany będzie w Jasionce, Rzeszowie i Mielcu. Dzięki niemu nawet 200 startupów otrzyma pomoc w stworzeniu innowacyjnego produktu lub usługi. Na wdrożenie rynkowe pomysłów będzie można otrzymać nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Gotowość Platform do przyjmowania nowych pomysłów ogłosili przedstawiciele rządu podczas Kongresu 590, który odbył się 15-16 listopada br. w Centrum-Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. W konferencji wzięła udział minister przedsiębiorczości i innowacji Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak oraz Małgorzata Oleszczuk, p.o. prezesa PARP.

– Nasz sukces w konkursie na Platformy startowe to efekt wieloletniego doświadczenia we wspieraniu młodych biznesów. Doceniono środowisko, jakie udało nam się stworzyć w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „AEROPOLIS”. Tam pomogliśmy realizować pomysły także startupom w programie pilotażowym Platform startowych. To był sukces. 70 proc. z nich otrzymało dotację i produkują dziś innowacyjne produkty. Wtedy sprawdziliśmy się jako partner projektu, teraz jesteśmy jego liderem – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Na stronie www.PlatformyStartowe.gov.pl początkiem stycznia 2019 roku udostępniona zostanie aplikacja, za pośrednictwem której będzie można zgłaszać pomysły. Każda z Platform startowych ma swoje specjalizacje. Na Podkarpaciu na dofinansowanie mają szanse innowacyjne pomysły na biznes z branży: lotniczej, motoryzacyjnej, informatycznej lub budowlanej. Nie ma ograniczeń wiekowych, jak w poprzednich projektach dla startupów z zastrzeżeniem, że preferowani będą Pomysłodawcy, którzy w momencie przystąpienia do projektu nie ukończyli 35 roku życia.

Nabór i ocena pomysłów

Każdy zgłoszony pomysł zostanie wstępnie oceniony przez Komisję Kwalifikacyjną, w której zasiądą eksperci RARR S.A., oraz reprezentujący partnerów strategicznych projektu: Agencję Rozwoju Regionalnego „MARR” i HugeTech Sp. z o.o. Kryteria ich oceny to: branżowość zgodna z Platformą, innowacyjność pomysłu, posiadanie przewag konkurencyjnych, potencjału biznesowego oraz zespołu z odpowiednimi kompetencjami.

Autorzy pomysłów zakwalifikowanych do kolejnego etapu poproszeni zostaną o bardziej szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia. Jego innowacyjności przyjrzą się eksperci Politechniki Rzeszowskiej (branża lotnicza i motoryzacyjna) oraz eksperci Funduszu Venture Capital (branża IT i budownictwo). Jeśli ich ocena będzie pozytywna, innowacyjny pomysł czeka jeszcze prezentacja na Panelu Ekspertów. To oni zdecydują, czy rekomendować spółkę do Platform startowych. Kolejnym krokiem będzie założenie ok. 200 spółek kapitałowych. Zgodnie z założeniami projektu „Platformy Startowe Start In Podkarpackie”, dzięki platformie startowej ok. 120 z nich przygotuje innowacyjny produkt lub usługę i otrzyma rekomendację, z którą będzie miało szansę otrzymać nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji, by wprowadzić je na rynek.

Start na Podkarpaciu

Osoby, które zechcą uzyskać wsparcie w ramach platformy „Start In Podkarpackie”, będą musiały zarejestrować spółkę kapitałową w makroregionie Polski Wschodniej i tu rozwijać swój pomysł. Startupom zostanie zapewniona powierzchnia do prowadzenia działalności gospodarczej i każdy otrzyma wsparcie menedżera inkubacji, który pomoże w przygotowaniu modelu biznesowego oraz w kontaktach z ekspertami. Platforma startowa zapewnia spółkom obsługę księgową, prawną i doradztwo podatkowe, podstawowe wsparcie marketingowe, ale również, co ważne, usługi specjalistyczne w zakresie m.in.: wsparcia technicznego, technologicznego, inżynierskiego, informatycznego, wzorniczego, zapewnienia niezbędnego oprogramowania i licencji, zakupu materiałów do przeprowadzenia badań (m.in.: odczynników, surowców, elementów do wykonania prototypu), czy uzyskania ochrony praw własności przemysłowej.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here