„Kresowa Niepodległa” na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

0

11 listopada 2018 obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce organizowane były tysiące rozmaitych wydarzeń, stanowiących wspólne świętowanie tego pięknego jubileuszu. Do obchodów licznie włączyli się także mieszkańcy naszego regionu uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych organizowanych w ramach projektu Kresowa Niepodległa. Jego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie przy współpracy z Gminną Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

W ramach projektu świętowanie 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy już w miesiącu lipcu. Dokładnie 26 lipca, w czwartkowy ciepły wieczór, mieszkańcy ziemi lubaczowskiej mieli okazję wysłuchać koncertu artystów Polskiej Opery Królewskiej „PIEŚNI, ARIE I DUETY z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki”, który miał miejsce w cerkwi w Radrużu.

Dzięki projektowi przeprowadzone zostały warsztaty z questu, których rezultatem był zaprojektowany i przygotowany quest – Niepodległość na ziemi lubaczowskiej. Promocja questu odbyła się podczas Narodowego czytania „Przedwiośnia” oraz wybranych tekstów Antologii Niepodległości we wrześniu tego roku na lubaczowskim rynku. Miesiąc wrzesień to także miesiąc z miejsko – gminnym questem, z którego skorzystali uczniowie z terenu miasta i gminy Lubaczów. W październiku w Karolówce otwarty został Park Niepodległości, w którym posadzono pamiątkowe lipy na 100-lecie odzyskania niepodległości, odsłonięto tablice informacyjne z opisem historii miejsca jak również lokalnych bohaterów zasłużonych w odzyskaniu niepodległości.

Punktem kulminacyjnym projektu były dni 9, 10 i 11 listopada. Sesja popularno – naukowa z cyklu Piękna Niepodległa Ziemia Lubaczowska, podczas której mieszkańcy regionu mogli wysłuchać prelekcji historyków regionalistów jak również zaproszonych gości z Warszawy, dla dzieci i młodzieży sobotnia Strefa Niepodległości, w której wszystkie działania oparte były na wartościach patriotycznych. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce, fotobudka, strefa czytania, strefa do pracy twórczej. Całe rodziny projektowały koszulki niepodległościowe według własnej inwencji twórczej. Uczestnicy przygotowywali kotyliony, biało czerwone bransoletki, malowali plakaty. Starsi, pod okiem krawcowych szyli flagę, która w niedzielny poranek krążyła w asyście policji i straży granicznej, ulicami miasta i gminy Lubaczów. Uszyta przez mieszkańców flaga była traktowana z należytym szacunkiem, a po skończonym biegu umieszczona w lubaczowskiej konkatedrze.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy pięknym koncertem, który był hołdem dla Niepodległej. Koncert podzielony został na dwie części: w części pierwszej wystąpił Kwintet Śląskich Kameralistów wraz z solistą Piotrem Kopińskim, część druga wypełniona była „Piosenkami ze Starego Kina”, które wykonał zespół Passcaglia d`amore.

Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Dzisiaj, w czasach pokoju, możemy cieszyć się z wolności i niepodległości, które są niekwestionowaną wartością wspólną wszystkich Polaków. Tym bardziej cieszy nas fakt, że mieszkańcy ziemi lubaczowskiej tak licznie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach realizowanych w ramach projektu Kresowa Niepodległa, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Wolna Polska połączyła mieszkańców regionu. Dziękujemy za wspólne świętowanie!!!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here