„Lokalne jest oryginalne” – o turystyce w Baszni Dolnej

0

W miniony piątek (16.11) w Baszni Dolnej odbyło się IV Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej, którego organizatorem był Samorząd Województwa Podkarpackiego we współpracy z Gminą Lubaczów. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Lokalne jest oryginalne”.

Podczas piątkowego spotkania jako pierwszy głos zabrał dr Bartłomiej Walas specjalista w zakresie polityki turystycznej i marketingu turystycznego, który omówił fakty i mity dotyczące marki, przedstawił czym tak naprawdę jest lokalność i gdzie jej szukać. W kolejnym wystąpieniu, dr inż. arch. Anny Sołtysik z Uniwersytetu Rzeszowskiego, słuchacze mogli dowiedzieć się jaką rolę w promowaniu regionu odgrywa jego krajobraz. Następnie z wykładem pt. „Lokalność i autentyczność siłą marki Carpathia” wystąpił Dawid Lasek Wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska. Na zakończenie mgr Regina Pazdur z Fundacji Memo opowiedziała o archiwach społecznych będących źródłem informacji o lokalnej tożsamości.

Zaproszeni goście dzieląc się swoimi praktykami i doświadczeniami zwracali uwagę na to, że to co dla mieszkańców jest codziennością staje się nietuzinkowe w oczach odwiedzających turystów. Należy pamiętać, że to właśnie lokalność staje się źródłem turystycznej atrakcyjności i niepowtarzalności naszej „Małej Ojczyzny”, jednak wymaga ona umiejętnego eksponowania, promocji oraz marketingu terytorialnego.

Punktem kulminacyjnym były warsztaty toczenia łyżki metodą „nowicką” (tj. na tradycyjnej tokarce ręcznej), które poprowadził Pan Piotr Michnik, rzemieślnik i rękodzielnik ludowy. Uczestnicy forum mieli również możliwość poznania lokalnych twórców, którzy podczas spotkania prezentowali swoje prace.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here