Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

0

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Do marca 2019 r. strażacy będą zachęcać do instalowania czujników dymu i tlenku węgla prowadząc kampanię edukacyjno-informacyjną na temat powstania pożarów w budynkach mieszkalnych i zdarzeń związanymi z tlenkiem węgla.

Strażacy alarmują, że w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej ich przyczyną jest wadliwa lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. To zaraz po pożarach upraw rolnych największe zagrożenie pożarowe w Polsce, dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.

Jednocześnie odnotowywany jest także wzrost liczby śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla określanym jako „cichy zabójca”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza i gromadzi się głównie pod sufitem. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć.

Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” ma głównie na celu zmniejszenie liczby pożarów w budynkach mieszkalnych i zdarzeń z tlenkiem węgla, a przez to liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here