Mieszkanka Nowego Lublińca świętowała swoje setne urodziny

0

Katarzyna Kogut, mieszkanka wsi Nowy Lubliniec w gminie Cieszanów, ma tyle lat co historia obecnej niepodległości naszego kraju. Posłuchajcie jak wspomina swoje życie jubilatka.

– Pani Katarzyna jest jedyną 100-letnią mieszkanką gminy Cieszanów. Pomimo sędziwego wieku ciągle pełną radości życia. W szczególności tej, którą daje jej 17 wnuków, 28 prawnuków i 2 praprawnuków. Jej losy przeplatały się z losami niepodległej Polski. Wychowywała się w Suścu. W trakcie II Wojny Światowej zaangażowała się w działalność podziemia, służąc jako łączniczka w lokalnych strukturach Armii Krajowej. Po wojnie wraz z rodziną osiedliła się w Nowym Lublińcu – przybliża historię jubilatki Marcin Piotrowski z UMiG w Cieszanowie.

Z okazji jubileuszu życzenia i gratulacje przychodzą z całego świata – listownie złożyli je m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Do życzeń i wspólnego świętowania dołączył m.in. burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny, który osobiście odwiedził jubilatkę.

Pani Katarzyna Kogut historią swojego życia jeszcze przed setnymi urodzinami podzieliła się z twórcą Archiwum Społecznego Gminy Cieszanów – historykiem i regionalistą Tomaszem Rogiem. W prawie godzinnym filmowym wywiadzie opublikowanym na stronie www.archiwumcieszanow.pl opowiada o kolejach swojego życia oraz wspomina życie przed II Wojną Światową.

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here