BiOSG: Ośmiu Ukraińców nielegalnie pracowało w jednej z firm

1

Kontrolerzy Straży Granicznej stwierdzili, że w jednej z firm w powiecie lubaczowskim nielegalnie pracę świadczyło ośmiu Ukraińców. Dwóch z nich ma wrócić do domu, a pozostali otrzymali mandaty.

Fot. BiOSG

W miniony czwartek (18.10) funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili w powiecie lubaczowskim kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców. Sprawdzeniu została poddana jedna z firm zajmujących się uprawą i sortowaniem owoców i warzyw na terenie powiatu lubaczowskiego. W kontrolowanym przedsiębiorstwie funkcjonariusze ujawnili ośmiu obywateli Ukrainy, którzy pracowali nielegalnie.

Nieprawidłowości polegały na tym, iż część z cudzoziemców nie posiadała wymaganych zezwoleń na pracę sezonową, umów o pracę albo wykonywała pracę na podstawie zezwoleń MRG tj. dokumentu, który nie uprawniał ich do zatrudnienia.

W stosunku do dwóch ob. Ukrainy wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę z uwagi na nielegalne wykonywanie pracy, natomiast pozostałych cudzoziemców (wykroczenia z art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) ukarano mandatami karnymi.

Względem pracodawcy zostaną także wszczęte czynności wyjaśniające w sprawie. Za powierzenie cudzoziemcom nielegalnego wykonywania pracy grozi kara pieniężna od tysiąca nawet do 30 tys. zł.

elubaczow.com, BiOSG

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here