„Policja w służbie Niepodległej” – otwarto wystawę w lubaczowskiej MBP

0

W poniedziałek (22.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie otwarto wystawę „Policja w służbie Niepodległej”. Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii przedstawia obraz Policji Państwowej funkcjonującej w okresie międzywojennym na terenie obecnego Podkarpacia.

Fot. KPP Lubaczów

Ekspozycja fotografii policyjnej sprzed blisko 100 lat, która potrwa do piątku, wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na wystawie, przygotowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie, zaprezentowane zostały fotografie i archiwalia przedstawiające działalność Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Wczorajszy (22.10) wernisaż spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie podinsp. Janusz Mokrzycki. W swoim wystąpieniu przypomniał, że powstanie Policji, jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa społeczeństwa w demokratycznym państwie, ściśle łączy się z odzyskaniem niepodległości.

Następnie głos zabrał podkom. dr Marcin Dziubak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który omówił zaprezentowane fotografie i archiwalia przedstawiające działalność Policji Państwowej w okresie międzywojennym. Zgromadzone eksponaty w większości dotyczą policjantów z jednostek dawnych województw krakowskiego i lwowskiego, które dziś tworzą Podkarpacie.

O działalności Policji Państwowej w okresie Odrodzonej Polski na terenie obecnego powiatu lubaczowskiego, zaproszeni goście mogli posłuchać dzięki wykładowi wygłoszonemu przez dr. Zygmunta Kubraka – historyka, nauczyciela, autora licznych opracowań naukowych poświęconych historii naszego regionu.

Wystawa potrwa do 26 października br. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

elubaczow.com, KPP Lubaczów

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here