Powstaje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Lubaczów 1918”

1

Jednostka Strzelecka 2033 im. gen bryg Józefa Kustronia w Lubaczowie kompletuje umundurowanie „Kadrowego”, „Strzeleckiego” i „Legionowego”, by wcielić się w tych, którzy przed ponad 100 laty włączyli się w czyn niepodległościowy. Chce wyruszyć z lekcjami „żywej historii” do zaprzyjaźnionych szkół. Jednak najpierw szuka chętnych, którzy zasilą grupę rekonstrukcyjną.

Fot. Tomasz Mielnik, arch.

Grupa „Przywracamy Pamięć” pod patronatem Strzelców realizuje dwuetapowy projekt pn. „Hej Strzelcy”. Zadanie polegać będzie na utworzeniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Lubaczów 1918”, która młodym ludziom pokaże jak wyglądały ważne wydarzenia związane z trudnym okresem odrodzenia Rzeczpospolitej: 1914 – Wymarsz I Kompanii Kadrowej, 1918 – Odzyskanie Niepodległości, 1920 – Obrona Lwowa, Bój pod Zadwórzem, Obrona Lubaczowa.

Aktualnie Strzelcy szukają osób w wieku 13-19 lat chcących włączyć się w budowanie grupy rekonstrukcji. Zapisy prowadzone są w siedzibie Jednostki Strzeleckiej 2033 – w Domu Strzelca im. gen. bryg. Michała Pakosza w Bałajach.

Realizacja zadania możliwa jest dzięki pozyskaniu mikrograntu w wysokości 11 tys. zł. w ramach programu „Aktywne Pogranicze”.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here