W lubaczowskim Sanktuarium w niedzielę (14.10) już po raz siódmy chóry z Podkarpacia i Lubelszczyzny wyśpiewały chwałę Maryi podczas VII Regionalnego Przeglądu Chórów „Pieśni Maryjne”.

Fot. powiatlubaczowski.pl

Przegląd organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Parafię Konkatedralną w Lubaczowie oraz Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie ma prezentować osiągnięcia chórów amatorskich, pozwalać na wymianę doświadczeń oraz pielęgnować tradycję śpiewania utworów o tematyce maryjnej. Wydarzenie ma charakter konkursu i skierowane jest do chórów działających na terenie archidiecezji przemyskiej oraz diecezji: zamojsko-lubaczowskiej i rzeszowskiej.

Nieprzypadkowe jest miejsce i tematyka przeglądu – Sanktuarium Lubaczowskie. Znajduje się w nim kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Katedry we Lwowie, przed którym swe śluby złożył król Jan Kazimierz, zawierzając Polskę opiece Matki Bożej.

W tym roku na Przegląd przyjechało 5 chórów: z Bratkowic, Rakszawy, Łukowa, Białobrzegów oraz spod Zamościa. Pieśni wykonywane przez chóry oceniało jury w składzie: dr hab. Monika Mielko-Remiszewska- nauczyciel akademicki w Instytucie muzyki UMCS w Lublinie, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis”, Remi Gousseau- francuski dyrygent i kompozytor, były dyrektor konserwatorium w Paryżu oraz ks. Witold Batycki, muzykolog, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Muzyki Kościelnej.

I nagroda trafiła do Zespołu Wokalnego „Ale Cantare” z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Kolejne do Chóru „Raxavia” z Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie i Chóru „Canon” z Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach.

Wyróżnienia otrzymali: Chór Męski „Resonantae” z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach oraz Chór „Lucus” z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

Prezentacjom chórów towarzyszył w tym roku koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all antico”, który na dawnych instrumentach wykonał m.in. pieśni średniowieczne i renesansowe oraz tańce z minionych epok. Na zakończenie Przeglądu wszystkie chóry wykonały także wspólnie pieśń”Witaj gwiazdo morza”.

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here