85-lecie konsekracji kościoła pw. Przemieniania Pańskiego w Krowicy Samej

0

W niedzielę (14.10) społeczność Krowicy Samej świętowała jubileusz 85-lecie konsekracji drewnianego kościoła pw. Przemieniania Pańskiego. Świątynia należy do najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na terenie gminy Lubaczów i powiatu lubaczowskiego.

Kościół wzniesiony został w latach 1932- 1933, jego fundatorem była Polska Akademia Umiejętności w Krakowie. Obiekt należy do nielicznych drewnianych świątyń obrządku rzymskokatolickiego, wybudowanych w latach trzydziestych XX wieku na terenie województwa i zachowanych do naszych czasów.

Uroczystości zainaugurowała Msza Św. w zabytkowym kościele, w której uczestniczyli mieszkańcy wsi, poczty sztandarowe szkoły podstawowej w Krowicy Samej i OSP w Krowicy Hołodowskiej oraz zaproszeni goście. Eucharystię koncelebrowali ks. Zbigniewa Szalko i ks. Paweł Kruk.

Druga część wspólnego świętowania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krowicy Samej. Tam uczestnicy spotkania mogli obejrzeć występ uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej im. ks. poety Jana Twardowskiej, którzy pod opieką Pani Jadwigi Chomyszyn przygotowali montaż słowno-muzyczny o historii kościoła. Dzieciom towarzyszył Zespół Śpiewaczy Niespodzianka z Krowicy Samej.

Po występie najmłodszych Pani Anna Furgała przedstawiła sprawozdanie z przebiegu prac konserwatorskich.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który opowiedział o wszelkich pracach naprawczych i konserwatorskich oraz o działaniach jakie zostały podjęte aby ten obiekt nie uległ degradacji i zniszczeniu. Następnie na ręce ks. Pawła Kruka, proboszcza parafii przekazał obraz przedstawiający drewniany kościół namalowany z perspektywy dzwonnicy, który powstał podczas pleneru malarskiego zorganizowanego w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018.

Głos zabrała również Maria Kowaliszyn, dyrektor miejscowej szkoły, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w prace na rzecz zachowania drewnianego kościoła w jak najlepszym stanie.

Na zakończenie uczestnicy jubileuszu wysłuchali recitalu Gaby Janusz, polskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów.

Galeria zdjęć, fot. lubaczow.com.pl

elubaczow.com, lubaczow.com.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here