Jak eksploatować samochód z kołem dwumasowym?

1

Szukając samochodu z rynku aut używanych wielu kierowców zastanawia się czy wybrać silnik benzynowy czy też diesla. Odpowiedni wybór to nie lada wyzwanie.
Samochody z silnikami benzynowymi są zazwyczaj tańsze w zakupie, jednak później zostawisz więcej pieniędzy na stacji paliw. Z drugiej strony silniki wysokoprężne są droższe w zakupie, ale palą zdecydowanie mniej. Dodatkowo turbodoładowane jednostki, potrafią dostarczyć sporej dawki emocji podczas wyprzedzania. Zwolennicy silników benzynowych odpowiedzą, że przecież można zamontować instalację LPG i jeździć niemal za połowę ceny benzyny. Dodadzą do tego, że diesel jest nie ekologiczny a w dodatku ma kosztowne w wymianie koło dwumasowe które lubi się często psuć.

 

W tym artykule skupimy się właśnie na kole dwumasowym. Czy rzeczywiście ta niesławna część kojarzona z kopcącymi dieslami, jest aż tak straszna, droga i zła?
Oczywiście zwolenników diesli nie przekonamy do benzyny ani odwrotnie. Ale warto zauważyć, że koło dwumasowe występuje coraz częściej również w samochodach z silnikami benzynowymi. Szczególnie w dobie „downsizingu” – gdy jednolitrowe silniki mają trzy cylindry i ponad 100 KM mocy, bez koła dwumasowego kultura pracy byłaby nieznośna.

Jak działa koło dwumasowe?

Po co więc jest stosowane koło dwumasowe? Okazuje się, że żaden silnik spalinowy nie pracuje idealnie płynnie. Im więcej cylindrów tym oczywiście praca jest bardziej wyrównana. Jednak większość dostępnych na rynku samochodów posiada silniki 4 cylindrowe. Wszystkie te samochody wyposażone są w koło zamachowe. Koło zamachowe gromadzi i oddaje energię kinetyczną w każdym cyklu pracy silnika (czyli kilkanaście-kilkadziesiąt razy na sekundę). W przypadku silników o niewielkim momencie obrotowym, wystarczy zastosowanie sztywnego koła zamachowego. Natomiast mocniejsze silniki, o większym momencie obrotowym wymagają już zastosowania koła dwumasowego.

Jak sama nazwa wskazuje koło dwumasowe składa się z dwóch mas – dwóch kół połączonych specjalnymi sprężynami zwanymi tłumikami drgań skrętnych. Obie te masy pracują w pewnym zakresie niezależnie. Dzięki temu tłumią nierówną pracę silnika. Siła przenoszona z wału korbowego przez sprzęgło do skrzyni biegów jest dzięki temu odczuwana jako płynne przyspieszenie. Brak zastosowania koła dwumasowego powodowałby szarpanie, które byłoby szkodliwe dla wszystkich podzespołów przeniesienia napędu. Drgania byłoby czuć na karoserii oraz wewnątrz samochodu. Komfort podróżowania zdecydowanie by na tym ucierpiał.

Ponieważ koło dwumasowe jest dość skomplikowanym elementem, ceny tych części zdecydowanie nie należą do najtańszych. Dumas do niektórych SUV’ów potrafi kosztować nawet 7 – 8 tys złotych. W przypadku samochodów osobowych wcale nie jest lepiej. Wydatek 3-4 tys złotych + koszty wymiany nie uśmiecha się chyba żadnemu kierowcy. Jak zatem odpowiednio eksploatować koło dwumasowe by odsunąć w czasie jego wymianę?

Poprawna eksploatacja koła dwumasowego

Koło dwumasowe odpowiednio używane może przejechać bezawaryjnie nawet dwa razy większą odległość niż eksploatowane bezmyślnie, bez zastosowania kilku podstawowych zasad.

  • Pewne zwyczaje za kółkiem wpływają na szybkie zużycie koła dwumasowego:
  • Ruszanie spod świateł z piskiem opon
  • Nadmiernie dynamiczna jazda
  • Utrzymywanie zbyt wysokich obrotów
  • Jazda na zbyt niskich obrotach – należy poprawnie operować skrzynią biegów
  • Hamowanie silnikiem
  • Częsta tzw „przegazówka” na biegu jałowym

Co ciekawe część wymienionych tu praktyk należy do zasad Eco-Drivingu. Jak widać oszczędzanie paliwa w ten sposób stoi w sprzeczności z oszczędzaniem koła dwumasowego.
Co więcej wszystkie wymienione wyżej zwyczaje, wpływają też negatywnie na zużycie się innych części: skrzyni biegów, sprzęgła i samego silnika.

Jak więc należy prowadzić samochód by dwumasa nie wymagała szybkiej wymiany?

  • Poruszaj się z umiarkowaną dynamiką
  • O ile to możliwe omijaj korki (ciągłe ruszanie i hamowanie nie jest ekonomiczne pod żadnym względem)
  • Utrzymuj obroty silnika w zakresie pracy turbiny (zazwyczaj powyżej 1500 obrotów na minutę)
  • Nie hamuj silnikiem poprzez redukcję biegów
  • Przewiduj sytuację na drodze z wyprzedzeniem
  • Zmieniaj biegi, zawsze gdy obroty silnika są zbyt niskie (karoseria drży) lub zbyt wysokie (silnik wyje)

Jak widać właściwe użytkowanie samochodu z kołem dwumasowym może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Płynna jazda, bez zbędnych nadmiernie dynamicznych manewrów odbije się na wydłużeniu eksploatacji właściwie wszystkich części w aucie.

Jeśli masz złe zwyczaje za kółkiem, przestawienie się i zastosowanie dobrych praktyk może zająć trochę czasu – ale z pewnością warto zdobyć się na wysiłek. A zatem nie musisz już bać się koła dwumasowego.

Co jeśli wymiana koła dwumasowego jest konieczna?

Oczywiście jak każda część, również koło dwumasowe – nawet poprawnie używane w końcu będzie wymagać wymiany. Ale tu również jest metoda na uniknięcie przerażających wydatków.

Zamiast wymieniać części w serwisie ASO, skorzystaj z markowych zamienników, które potrafią kosztować nawet o połowę mniej. Producenci tacy jak LUK, SACHS, VALEO czy EXEDY, dostarczają części zarówno do fabryk, ASO jak i dystrybutorów indywidualnych.
Oznacza to, że na rynku są dostępne części o najwyższej jakości w rozsądnych cenach.

Przykładem takiego dystrybutora może być sklep internetowy sprzegla24.pl oferujący koła dwumasowe i sprzęgła do wszystkich samochodów. W witrynie w łatwy sposób znajdziesz niezbędne podzespoły pasujące dokładnie do twojego modelu i silnika. Dodatkowo specjaliści ze sklepu potwierdzą poprawność wyboru przez weryfikację numeru VIN. Rabat na usługę montażu, wysyłka w 24h, możliwość zwrotu w 30 dni oraz gwarancja 2 lata to tylko niektóre atuty zakupu koła dwumasowego przez Internet.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here