XVIII Dzień Papieski także w Lubaczowie

0

W niedzielę (14.10), w całej Polsce obchodzony będzie XVIII Dzień Papieski. W Lubaczowie z tej okazji zorganizowane zostaną wydarzenia duchowe.

Fot. lubaczow.pl, arch.

Każdego roku Dzień Papieski ma swoje hasło wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Tym razem uroczystościom przyświecać będzie motto zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Jana Pawła II – „Promieniowanie ojcostwa” z 1964 roku. Maksyma na stanowić zaproszenie do lektury pism Karola Wojtyły.

Rozważania XVII Dnia Papieskiego zogniskowane będą wokół setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i dwóch jubileuszy z życia św. Jana Pawła II. W tym roku przypada 60. rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły (4 lipca 1958 r. papież Pius XII mianował ks. Karola Wojtyłę biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, 28 września 1958 r. została udzielona mu sakra biskupia). Rok 2018 to również jubileusz wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października 1978 roku.

W Lubaczowie z tej okazji w Konkatedrze o godz. 16:00 odbędzie się koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all Antico” z Zamojskiego Domu Kultury. Na stadionie, przy obelisku i krzyżu upamiętniającym wizytę Jana Pawła II w Lubaczowie o godz. 20:00 odprawiony zostanie Apel Papieski. Modlitwę poprowadzi dziekan Andrzej Stopyra, a młodzież przytoczy rozważania z nauczania Jana Pawła II. Następnie delegacje władz samorządowych, Klubu Inteligencji Katolickiej i mieszkańców złożą wiązanki kwiatów pod obeliskiem. Później odbędzie się Procesja Fatimska, czyli marsz z zapalonymi lampionami drogą papieską do Sanktuarium. Uczestnikom towarzyszyć będą dźwięki Orkiestry Dętej. Po Apelu Jasnogórskim przed obrazem Matki Bożej Łaskawej uczestnicy udadzą się pod pomnik Papieża Polaka, przy kościele św. Karola Boromeusza. Tam odmówiona zostanie Modlitwa do Świętego Jana Pawła II. Złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze. O godz. 21:37, w godzinę śmierci Jan Pawła II, nastąpi chwila ciszy.

Organizatorzy zapraszają także we wtorek (16.10). O godz. 17:30 w Konkatedrze członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej poprowadzą modlitwę różańcową, a o godz. 18 00 odprawiona będzie msza święta dziękczynna w 40. rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. O godz. 19:00 na scenę wkroczy młodzież, bo rozpocznie się wieczór uwielbienia dla św. Jana Pawła II pt. „Santo, Santo, Santo” w reż. Andrzeja Kindrata i Grażyny Bielec.

W czasie Dnia Papieskiego prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na stypendia edukacyjne dla najzdolniejszej młodzieży z ubogich rodzin.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here