Gmina Horyniec-Zdrój rekordowa w rankingu wydatkowania środków unijnych

0

Gmina Horyniec-Zdrój znalazła się na szóstym miejscu rankingu wydatkowania środków unijnych w latach 2014-2017 na ponad 1,5 tys. sklasyfikowanych gmin wiejskich. Doskonale wypadła także gmina Cieszanów. Zestawienia opublikowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Wójt Robert Serkis mówi, że taka pozycja gminy Horyniec-Zdrój to efekt wielu zrealizowanych inwestycji, fot. arch.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało kolejny ranking dotyczący samorządów lokalnych. Tym razem pod lupę wzięto wydatkowanie środków unijnych w latach 2014-2017. Samorządy podzielono na kilka kategorii i przeliczono te wydatki na jednego mieszkańca. Dane pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Spośród gmin powiatu lubaczowskiego najlepiej w rankingu wypadł Horyniec-Zdrój. Gmina znalazł się na rekordowo wysokim szóstym miejscu na ponad 1,5 tys. sklasyfikowanych gmin wiejskich. Wydatki ze środków Unii Europejskiej w latach 2014–2017 per capita wyniosły tu 3289,24 zł. Warto zauważyć, że kolejna gmina z naszego powiatu zestawiona w tej kategorii to Stary Dzików (poz. 95) z wydatkami ponad dwukrotnie mniejszymi w kwocie 1240,30 zł, a ostatnia w tej stawce gmina Wielkie Oczy wydatkowała środki prawie cztery razy mniejsze niż Horyniec-Zdrój, bo tylko 896,20 zł na osobę. Chcąc przekonać się czemu gmina Horyniec-Zdrój zawdzięcza sobie tak wysoką pozycję możemy zajrzeć na stronę internetową wójta Roberta Serkisa, który ubiegając się o reelekcję postanowił przedstawić mieszkańcom dokonania ostatnich czterech lat. Na liście znaleźć można m.in. wiele inwestycji w różnego rodzaju infrastrukturę. Sam zainteresowany mówi, że pozycja w rankingu to powód do dumy, ale bardziej cieszą go zrealizowane inwestycje, z których korzystają mieszkańcy.

W rankingu w kategorii miasteczek wysoką pozycją odnotowała także gmina Cieszanów, którą sklasyfikowano na wysokim 19. miejscu spośród 585 ocenianych samorządów. Statystyczny mieszkaniec gminy rządzonej przez Zdzisława Zadwornego w latach 2014-2017 wydatkował 1402,83 zł środków unijnych. Dla porównania, w tej samej kategorii znalazła się gmina Oleszyce (poz. 290) z wydatkami ponad trzykrotnie mniejszymi (300,10 zł).

Z pełną treścią rankingu można zapoznać się na stronie wspolnota.org.pl.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here