Gmina Horyniec-Zdrój rekordowa w rankingu wydatkowania środków unijnych

0

Gmina Horyniec-Zdrój znalazła się na szóstym miejscu rankingu wydatkowania środków unijnych w latach 2014-2017 na ponad 1,5 tys. sklasyfikowanych gmin wiejskich. Doskonale wypadła także gmina Cieszanów. Zestawienia opublikowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Wójt Robert Serkis mówi, że taka pozycja gminy Horyniec-Zdrój to efekt wielu zrealizowanych inwestycji, fot. arch.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało kolejny ranking dotyczący samorządów lokalnych. Tym razem pod lupę wzięto wydatkowanie środków unijnych w latach 2014-2017. Samorządy podzielono na kilka kategorii i przeliczono te wydatki na jednego mieszkańca. Dane pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Spośród gmin powiatu lubaczowskiego najlepiej w rankingu wypadł Horyniec-Zdrój. Gmina znalazł się na rekordowo wysokim szóstym miejscu na ponad 1,5 tys. sklasyfikowanych gmin wiejskich. Wydatki ze środków Unii Europejskiej w latach 2014–2017 per capita wyniosły tu 3289,24 zł. Warto zauważyć, że kolejna gmina z naszego powiatu zestawiona w tej kategorii to Stary Dzików (poz. 95) z wydatkami ponad dwukrotnie mniejszymi w kwocie 1240,30 zł, a ostatnia w tej stawce gmina Wielkie Oczy wydatkowała środki prawie cztery razy mniejsze niż Horyniec-Zdrój, bo tylko 896,20 zł na osobę. Chcąc przekonać się czemu gmina Horyniec-Zdrój zawdzięcza sobie tak wysoką pozycję możemy zajrzeć na stronę internetową wójta Roberta Serkisa, który ubiegając się o reelekcję postanowił przedstawić mieszkańcom dokonania ostatnich czterech lat. Na liście znaleźć można m.in. wiele inwestycji w różnego rodzaju infrastrukturę. Sam zainteresowany mówi, że pozycja w rankingu to powód do dumy, ale bardziej cieszą go zrealizowane inwestycje, z których korzystają mieszkańcy.

W rankingu w kategorii miasteczek wysoką pozycją odnotowała także gmina Cieszanów, którą sklasyfikowano na wysokim 19. miejscu spośród 585 ocenianych samorządów. Statystyczny mieszkaniec gminy rządzonej przez Zdzisława Zadwornego w latach 2014-2017 wydatkował 1402,83 zł środków unijnych. Dla porównania, w tej samej kategorii znalazła się gmina Oleszyce (poz. 290) z wydatkami ponad trzykrotnie mniejszymi (300,10 zł).

Z pełną treścią rankingu można zapoznać się na stronie wspolnota.org.pl.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

Ten baner wyświetlono 785 193 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here