Dawny teatr dworski w Horyńcu-Zdroju zostanie odnowiony dzięki dotacji

0

Wniosek pn. „Przebudowa zabytkowego Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju” znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Gmina Horyniec-Zdrój otrzyma 500 tys. zł na odnowę dawnego teatru dworskiego.

Fot. horyniec-zdroj.pl

Budynek, w którym obecnie znajduje się Gminny Ośrodek Kultury zbudowany został w latach 1843-1849 przez Leandra Ponińskiego, na życzenie syna Ludwika Nikodema – wielkiego miłośnika teatru. Był to trzeci tego typu obiekt na ziemiach polskich – posiadał salę o dwóch piętrach, w której występowały najlepsze zespoły, między innymi z Wiednia i Lwowa. Budynek spełniał swoją funkcję do końca XIX w. Teatr został zniszczony przez działania I wojny światowej. W 1946 roku został spalony przez UPA. Jego ruiny porastały drzewa i krzaki. W 1965 roku Państwowe Gospodarstwo Rolne w Horyńcu podjęło się odbudowy budynku. W 1973 roku został oddany do użytku z przeznaczeniem na Gminny Ośrodek Kultury.

Teraz znów podjęto temat renowacji późnoklasycystycznego budynku teatru. Projekt „Przebudowa zabytkowego Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju” o całkowitej wartości 919 464,06 zł otrzymał dofinansowanie 500 000 zł w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obecnie projektuje się odnowienie elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę posadzek i tynków, przebudowę sanitariatów, remont instalacji c.o., instalacji elektrycznej oraz wentylacje dla sali widowiskowej.

Przetarg na odnowę budynku zostanie ogłoszony po podpisaniu umowy na dofinansowanie zadania z Zarządem Województwa.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here