79. rocznica agresji ZSRR na Polskę u lubaczowskich Sybiraków

0

W niedzielę (23.09) Zarząd Koła Terenowego Sybiraków w Lubaczowie zorganizował obchody 79. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Spotkanie było m.in. okazją do wręczenia medali „Pro Patria”.

Fot. powiatlubaczowski.pl

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Sybiraków i Ojczyzny w lubaczowskiej Konkatedrze. Nabożeństwu, w którym oprócz Sybiraków i ich rodzin uczestniczyli także zaproszeni goście, w tym starosta lubaczowski Józef Michalik oraz poseł Mieczysław Kasprzak, przewodniczył dziekan ks. Andrzej Stopyra. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca lubaczowskich Sybiraków w Sanktuarium, a także pod tablicą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej, na jednej z zewnętrznych ścian Sanktuarium.

Oficjalną część spotkania w sali teatralnej Konkatedry rozpoczął występ chóru „Canzone” pod dyrekcją Andrzeja Kindrata. Młodzież przypomniała wojenne utwory patriotyczne i żołnierskie. Z rąk Magdaleny Poślad-Sikorkiej – przedstawicielki Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, sześciu lubaczowskich Sybiraków w uznaniu szczególnych zasług w walce o niepodległość ojczyzny, odebrało medale „Pro Patria”. W dowód pamięci o dramatycznych wydarzeniach z Sybiru, wszyscy członkowie lubaczowskiego Koła, a także przedstawiciele urzędów i instytucji, które je wspierają, otrzymali pamiątkowe statuetki w formie wagonów, podobnych do tych, którymi na zesłanie wieziono deportowane rodziny.

Koło Terenowe Sybiraków w Lubaczowie powstało w maju 1990 roku. Początkowo zrzeszało ponad 130 członków, którzy osobiście doświadczyli piekła Syberii, dziś jest ich już tylko 34.

Pod adresem www.sybiracylubaczow.blogspot.com działa blog Barbary Janczury, córki i wnuczki Sybiraków, na którym na bieżąco jest dokumentowana działalność lubaczowskiego Koła, publikowane są także m.in. wspomnienia Sybiraków, zdjęcia z zesłania czy sybiracka poezja.

Galeria zdjęć, fot. powiatlubaczowski.pl

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here