„To są nasze Kresy…” – za nami spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim

0

W sobotę (15.09) w Centrum Wystawienniczo-Koncertowym mieszczącym się w wyremontowanej cerkwi w Dachnowie odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Zebrani mieli okazję obejrzeć prelekcję filmową oraz udać się w multimedialną wędrówkę do miejsc kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej.

Licznie zgromadzeni uczestnicy obejrzeli film dokumentalny „To są nasze Kresy…” zrealizowany przez Telewizję Polską o ks. prałacie Januszu Popławskim, który wspomina swoje dzieciństwo i młodość na Wołyniu. Były kapelan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, od 1963 roku związany był z ziemią lubaczowską jako najpierw jako wikary w Oleszycach, a następnie proboszcz parafii w Dachnowie i Baszni.

Po projekcji filmu Tomasz Kuba Kozłowski w formie prezentacji multimedialnej przedstawił „Kresowe Maryje i Chrystusy”, stanowiącą wędrówkę do miejsc kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej – przed wizerunek Matki Dobrej Drogi czczonej w Kochawinie koło Stryja, do Milatyna, gdzie słynął cudami obraz Jezusa Konającego, do Sokala, w którym odbyła się pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej w archidiecezji lwowskiej i Jazłowca, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku, do klasztoru Dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni Dominikanów w Czortkowie przed obraz Matki Bożej Różańcowej, a także przed oblicza Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej oraz kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

Galeria zdjęć, fot. MBP w Cieszanowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here