Za nami Dożynki Powiatowe w Cieszanowie [ZDJĘCIA]

3

W niedzielne (26.08) popołudnie w Cieszanowie spotkali się rolnicy z powiatu lubaczowskiego by dziękować za tegoroczne plony. W ramach Dożynek Powiatowych nie mogło zabraknąć tradycyjnych konkursów kulinarnych i wieńcowych.

Powiatowe Dożynki to czas podziękowań za plony oraz doceniania pracy rolników. Sprawujący liturgię lwowski biskup pomocniczy Marian Buczek mówił m.in. o tym jak ważna jest wzajemna pomoc rolników oraz wychowanie młodego pokolenia. Po mszy świętej, ra ręce gospodarzy dożynek chleb przekazali starostowie tego święta – Elżbieta Kolbuszewska z Podemszczyzny oraz Stanisław Janiszewski z Folwarków.

Świętowanie było także okazją do podsumowań. W tegorocznych przemówieniach dominowała kwestia Afrykańskiego Pomoru Świń – choroby, która niedawno pojawiła się właśnie w Cieszanowie. Głos w tej sprawie zabrali: poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, starosta lubaczowski Józef Michalik, radny wojewódzki Andrzej Nepelski, dyrektor podkarpackiego oddziału ARiMR Teresa Pamuła oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny. Wszyscy dziękowali także rolnikom za ich ciężką codzienną pracę.

Na dożynkowej scenie wręczono także odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z rąk starosty J. Michalika i burmistrza Z. Zadwornego odebrali je: Marek Jabłoński, Leszek Jakimowicz, Jerzy Skibiński oraz Grzegorz Walat.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne i konkursy – na najpiękniejszy wieniec oraz najsmaczniejszą potrawę – w tym roku potrawę z drobiu. W konkursie na wieniec komisja miała do oceny aż 42 wieńce. Do konkursu kulinarnego przystąpiło natomiast prawie 40 kół gospodyń wiejskich i miejskich z powiatu.

Wśród zespołów, które wystąpiły podczas dożynek znalazły się m.in. zespoły Jaworiwścina” oraz „Załużanka” z Ukrainy, a także 9 kapel z powiatu lubaczowskiego oraz powiatu tomaszowskiego.

W konkursie kulinarnym I miejsce zajęło KGW Stare Oleszyce za drobiowe udko faszerowane z warzywami i sosem, II- KGW Kowalówka za gęś nadziewaną , a III- KGW Basznia Dolna za pierś z kurczaka z ananasem i żurawiną.

Za najpiękniejszy wieniec tradycyjny komisja konkursowa uznała pracę przygotowaną przez Sołectwo Czaplaki, przed wieńcem Sołectwa Podemszczyzna i KGW Kobylnica Ruska. W kategorii wieniec współczesny zwyciężyło KGW Mokrzyca, przed KGW Nowe Sioło wieś i KGW Antoniki.

W przeglądzie zespołów triumfował Zespół folklorystyczny „Pogranicze” z Lubyczy Krolewskiej. Drugie miejsce zajął Zespół śpiewaczy „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, a trzecie Kapela „Nad Brusienką” z Cieszanowa.

Mimo niesprzyjającej aury było tłoczno na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze przygotowały rozmaite tradycyjne smakołyki-od pierogów, poprzez chleby,ciasta, wędliny,aż po nalewki. Zainteresowaniem cieszyły się także prace rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Ziemi Lubaczowskiej oraz stoiska promocyjne, m.in. Zespołu Szkół w Oleszycach, ARiMR czy Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

Dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z zespołem Szwagry.

Organizatorem dożynek był Starosta Lubaczowski Józef Michalik oraz Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny.

elubaczow.com, powiatlubaczowski.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here