Urząd Marszałkowski przekaże pieniądze na zabytki

3

Pięć instytucji z naszego powiatu otrzymało dofinansowanie na ochronę i konserwację dóbr kultury. Pieniądze przekaże Urząd Marszałkowski.

Fot. BP UMWP

W sumie nasz region otrzyma 127 tys. zł, z czego aż 60 tys. zł pozyskało Muzeum Kresów w Lubaczowie. Instytucja za te pieniądze przeprowadzi prace konserwatorskie świetlicy wiejskiej z Opaki. Z kolei 30 tys. zł przeznaczonych będzie na prace konserwatorskie i renowacyjne polichromii ściennej oraz konserwację drzwi wejściowych i stolarki drzwiowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu-Zdroju. W Baszni Dolnej odnowiona zostanie kapliczka pw. św. Jana Nepomucena. Gminie Lubaczów udało się pozyskać na to 15 tys. zł. Nowe oblicze zyskają także rzeźby bramy kościoła pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie. Parafia na ich konserwację dostała 12 tys. zł. Ostatnią na liście instytucją z naszego powiatu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej, które na ochronę zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Starym Bruśnie otrzymało 10 tys. zł.

Łącznie na ochronę i konserwację dóbr kultury województwo przekaże niemal 5 mln. zł. Pieniądze trafią do 147 jednostek z Podkarpacia.

AH, elubaczow.com

3 komentarze

  1. W artykule na ten temat na stronie Województwa jest wykaz beneficjentów. Ze 147 jednostek 130 to parafie, klasztory i inne związane z KK. Hmmm, może instytucje niezwiązane z KK po prostu złożyły dużo mniej wniosków, może nie mają tyle potrzebujących ochrony i konserwacji dóbr kultury na swoim stanie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here