Wielkim Finałem zakończył się Festiwal Dziedzictwa Kresów

0

W niedzielę (05.08) w Baszni Dolnej zakończył się Festiwal Dziedzictwa Kresów. Wielki Finał był podsumowaniem ponad tygodniowego wydarzenia.

Tradycyjnie na błoniach Kresowej Osady czekały na nas Koła Gospodyń Wiejskich, producenci żywności i przedsiębiorcy. Odwiedzający mogli skosztować lokalnych produktów, słodkich wypieków i regionalnych  napojów. Nie zabrakło serów, miodów i wędlin. „Rodzinne Smaki Podkarpacia” dostępne były w „Przystanku Kresy”, czyli niedawno otwartym obiekcie kongresowo-bankietowym. Nowością było także Święto Podkarpackiego Proziaka. Specjalnie do wyrabiania tych wypieków, które w naszym województwie mają ponad 150-letnią tradycję, przygotowano 2,5 tonową kuchnię z kafli i metalowym blatem.

Tradycji musiało stać się zadość – rozstrzygnięto konkursy kulinarne na „Najlepszą potrawę na bazie miodu” i „Kresowe Jadło”. W tym roku przewodniczącym jury był Tomasz Jakubiak, który później dał pokaz gotowania.

Wielki Finał to nie tylko akcenty kulinarne. Na błoniach pojawiły się stoiska lokalnych twórców. Podziwiać można było rękodzieło artystyczne, a także przedmioty z duszą. Odbył się również Festiwal Zabawki, a wieczorem mogliśmy zobaczyć, jak wygląda „Nocne niebo nad Kresami”.

Czas umilały grupy występujące na finałowej scenie. Ze swoimi programami zaprezentowali się: Zespół Folk-Rockowy „Redlin”, Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”, Rzeszowska Kapela Podwórkowa Cianto, Zespół Vinancan, a gwiazdą wieczoru był Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów.

I tym razem Festiwal Dziedzictwa Kresów urzekł nas magią niezapomnianych  smaków, dobrych brzmień i bogatą paletą barw. Mamy nadzieję, że organizatorzy nas nie zawiodą i za rok znów zaproszą na wydarzenia odwołujące się do bogatej spuścizny naszego regionu.

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii na stronie festiwalkresow.pl.

AH, elubaczow.com

Zobacz także

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here