„Gravitas bruśnieńskiego kamienia” w lubaczowskim Muzeum Kresów

0

W lubaczowskim Muzeum Kresów zaprezentowano wystawę na temat tradycji kamieniarstwa bruśnieńskiego oraz zorganizowano sesję popularnonaukową „Gravitas bruśnieńskiego kamienia”.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Wielokulturowe oblicze kamieniarstwa bruśnieńskiego” przygotowaną przez Janusza Mazura, kustosza Muzeum Kresów w Lubaczowie. Ekspozycja podzielona była na sześć sekwencji, w których prezentowane były: kamienne mury, krzyże, cmentarze, wota, formy oraz człowiek w kamieniu.

Następnie odbyła się sesja popularnonaukowa „Gravitas bruśnieńskiego kamienia”, w której jako pierwsza głos zabrała Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą przedstawiając „Dziedzictwo sztuki sepulkralnej”. Następnie wystąpił Krzysztof Gorczyca prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina z wykładem „Kamień naturalny w kulturze pogranicza i kresów”. Trzecią prelegentką była Agnieszka Szoklauk – Gorczyca, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiego Kulturoznawstwa UMCS, która poruszyła temat kultury ludowej zatrzymanej w kamieniu. Następnie wystąpił Tomasz Róg, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przedstawiając Grzegorza Kuźniewicza jako wybitnego artystę z Brusna Starego . Jako ostatni głos zabrał Janusz Mazur, kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie, który opowiedział o Wasylu Gudzu, artyście, rzeźbiarzu z nieistniejącej już wsi Sieniawka.

Galeria zdjęć.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu:

 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here