Powiat lubaczowski: Oddali hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

0

W kilkunastu miejscowościach powiatu lubaczowskiego 11 lipca, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, zapłonęły znicze, złożono wiązanki kwiatów, a w Lubaczowie odsłonięto pamiątkową tablicę.

fot. Biuro Poselskie Poseł Anny Schmidt-Rodziewicz

Z okazji 75. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu (historycy szacują, że zamordowano wówczas około 100 tys. Polaków) Jednostka Strzelecka 2033 w Lubaczowie przy wsparciu Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz lokalnych samorządów zorganizowała akcje „Zapal znicz pamięci”. Symboliczne płomienie zapłonęły w miejscach upamiętniających pomordowanych, m.in. w Rudce, lesie Bachory oraz na cmentarzach m.in. w Baszni, Brusnie, Cieszanowie, Dąbrowie, Horyńcu, Płazowie, Łukawicy i Wielkich Oczach.

W Lubaczowie o godz. 17:00 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odprawiono mszę świętą, a po niej odsłonięto Tablicę Pamiątkową „W Hołdzie Polakom z Kresów Płd.-Wsch. Rzeczypospolitej”. Następnie w Państwowej Szkole Muzycznej zaprezentowano śpiewnik „Spotkanie z piosenką kresową i nie tylko” i odbył się koncert Wojciecha Bardowskiego, który przedstawił pieśni i piosenki patriotyczne.

Galeria zdjęć, fot. Biuro Poselskie Poseł Anny Schmidt-Rodziewicz.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here