Goście z Gruzji, Ukrainy i Mołdawii odwiedzili gminę Cieszanów

0

Przedstawicieli organizacji pozarządowych z Gruzji, Ukrainy i Mołdawii odwiedzili gminę Cieszanów. W trakcie pobytu przyglądali się jak funkcjonują u nas szkoły, Dom Dziennego Pobytu, Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalne przedsiębiorstwa. Zebraną wiedzę i doświadczenia będą chcieli wykorzystać w swoich krajach.

Gmina Cieszanów od lat z sukcesem uczestniczy w rozmaitych przedsięwzięciach opartych o współpracę międzynarodową. Samorząd realizuje liczne inicjatywy i nawiązuje kolejne kontakty z nowymi partnerami. Dlatego też to właśnie Cieszanów został wybrany to przeprowadzenia kolejnego międzynarodowego projektu. W programie, który finansowany jest w ramach International Visegrad Fund, udział biorą również partnerzy z Czech, Słowacji oraz Węgier. Wymiana wiedzy między stronami trwa już od prawie pół roku, do tej pory uczestnicy projektu organizowali m.i. warsztaty Charrette na terenie Ukrainy, Mołdawii i w Gruzji. Teraz przyszedł czas na odwiedziny w gminie Cieszanów.

W poszukiwaniu dobrych przykładów na oddolne działanie goście zza granicy dotarli m.in. Płazowa, gdzie poznali tajniki produkcji przetworów z ryb w firmie Smolin Fish. Natomiast zasady prowadzenia gospodarstw agroturystycznych oraz sposoby na wykorzystanie potencjału przyrodniczego i kulturowego w rozwoju turystyki poznawali w Chutorze Gorajec. Dobre przykłady na oddolne działania gościom z Europy Wschodniej pokazały również członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Dachnowa.

Chaduna Caucasian, reprezentująca gruzińską kooperatywę kaukaskich kobiet, zachwycała się aktywnością cieszanowskich gospodyń, a przybyła z Ukrainy Anna Dolinskaya z Oddessa Development Foud chwaliła natomiast rozbudowaną infrastrukturę Domu Dziennego Pobytu oraz opiekę jaką objęci są seniorzy w gminie Cieszanów.

– Cieszymy się, że możemy być przykładem dla innych – mówi burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny. Na obecny wygląd naszej gminy pracowaliśmy przez wiele lat, dlatego chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami z partnerami ze wschodu” – dodaje.

Goście zza granicy po dwudniowym pobycie w Cieszanowie wyruszyli w dalszą drogę do Czech, a ich wyprawa po Europie Środkowej zakończy się wizytą w węgierskim mieście Somló.

 


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here